Щутгарт – Черно море, най-големия мач на отбора в ЕКТ

7 Dni Sport02.10.2023
Черно море - Черноморец Балчик, Отбор

На днешния ден (2 октомври) преди 15 години Черно море играе най-великия си мач в Европа. Воденият от покойния Никола Спасов тим прави 2:2 след драма в Щутгарт, като остава само на 7 минути от исторически подвиг. Варненци водят с 2:0 до 83-ата и този резултат ги класира, но допускат два късни гола. Така Щутгарт, който печели първата среща с 2:1 в София, влиза в групите на УЕФА с общ резултат 4:3.

Част от състава на швабите са големи фигури като Йенс Леман, Марио Гомес и Сами Кедира, но в 47-ата минута Черно море повежда след куриозна грешка на вратаря и рожденикът Юруков насочва кълбото в празната мрежа – 0:1. В 79-ата минута Георги Илиев смълчава феновете на Щутгарт с майсторски гол от фаул, а 2 минути по-късно Данчо Юруков пропуска да довърши домакините, тъй като отблизо бие с глава във вратаря.

В 83-ата минута Хицълшпергер намалява след корнер. При такъв резултат предстоят продължения, но в самия край Марио Гомес е точен с глава за 2:2 и Черно море отпада нещастно.

„Това е най-големият мач на Черно море в Европа. При 2:0 Юруков пропусна да ги довърши. Но ние играехме добре и дори след 2:1 не смятах да правя смени. Голът бе плод на чиста случайност. Топката се удари в някакво ръбче на главата на Гомес и се заби в паяците“, заявява треньорът Спасов.

Халфът Милен Петков добавя: „Преди мача никой не ни слагаше в сметките. Мислеха, че сме дошли на екскурзия. Бяхме обаче много близко до чудото, изживяването бе страхотно. Те бяха с 13 национали от няколко страни, много силен тим“.

2 октомври 2008 Г.

„Мерцедес Бенц Арена“ 13 000

Щутгарт – Черно море 2:2

2:1 в първия мач

Стартови състави: Леман, Хилберт, Осорио, Тазджъ, Бока, Хедира, Руди (85 – Манджек), Хицълшпергер, Ланиг (72 – Манян), Марика (63 – Какау), Марио Гомес

Старши-треньор: Армин Фее

Стартови-състави: Карамфил Илчев, Михаил Лазаров, Николай Домакинов, Танко Дяков, Периш, Рикардо, Станислав Стоянов, Даниел Георгиев, Георги Илиев, Милен Петков (66 – Фернандеш), Йордан Юруков

Старши-треньор: Никола Спасов

Голмайстори: 0:1 Юруков 47, 0:2 Г. Илиев 80, 1:2 Хитцелспергер 83, 2:2 Гомес 90+4

Съдия: Майкъл Дийн (Анг)

ЖК: Марика, Тазджъ, Ланиг, Манян (Щ); Ст. Стоянов, Г. Илиев, Д. Георгиев (Ч)