Националите на България до 21 години се справиха с Полша като гост на стадион Шлазки в Хожов

7 Dni Sport26.03.2024
България U21 - Естония U21, Георги Николов

Българските национали до 21 години се справиха с Полша като гост с 1:0 в европейска квалификация.

Марин Петков направи прекрасно изпълнение в 58-ата минута с мощен шут от дистанция.

В началните минути домакините владееха топката в по-големи периоди от мача, но първият шанс за гол се разкри пред селекцията на Александър Димитров. След грешка при изнасянето на топката от страна на поляците, Бейгер сгреши и позволи на Георги Николов да му отнеме. Нападателят се понесе към наказателното поле, където комбинира със Станислав Шопов, който бе заел място около точката на дузпата. Футболистът на ЦСКА стреля незабавно, но топката бе блокирана. Последва добавка на Шопов, но отново без успех.

Постепенно футболистите на Александър Димитров започнаха да трупат все повече самочувствие и да поглеждат по-сериозно към противниковата врата.

В 13-ата минута българите организираха много добра атака отдясно, която завърши с хубав плътен шут на Шопов. Сораков бе изведе по десния фланг, напредна добре и намери Шопов пред наказателното поле на домакините. Последва силен удар по земя, но този път вратарят на поляците се намеси и спаси.

Поляците отговориха почти незабавно с хубав удар на Якуб Калужински. Полузаитникът на Анталияспор пробва късмета си с далечен изстрел фронтално срещу вратата на Дамян Христов, но не успя да намери рамката на вратата.

Следващият добър шанс за гол отново бе на сметката на родния тим. Марин Петков отне топката от Бинго в центъра на терена и организира опасна контраатака. Футболистът на Левски напредна много добре и комбинира с Георги Николов отдясно. Нападателят стреля ниско по земя, но Мосор успя да пресече и да избие в корнер, пишат от „Гонг“.

Пет минути преди почивката домакините стигнаха до ъглов удар, след който последва центриране. Първоначално топката бе изчистена извън пеналта, но след това играч на поляците я прати отново пред Дамян Христов. Последва удар с глава, но стражът на България внимаваше и парира изстрела.

В заключителните секунди на първото полувреме „трикольорите” имаха страхотна възможност. Симеон Василев овладя топката в близост до собственото си наказателно поле и веднага изведе Георги Николов отляво. Нападателят се откъсна от своя съперник около централната линия и се понесе напред. Точно в този момент обаче, стражът на домакините Тобиаш бе излязъл предвидливо в центъра на терена и успя да изчисти топката.

В началото на втората част футболистите на селекционера Адам Майевски се опитаха да упражнят натиск, който обаче се изрази с един ъглов удар и няколко хаотични центрирания пред Дамян Христов.

България обаче дочака своя миг в 58-ата минута, когато националите ни поведоха със страхотен гол на Марин Петков. Футболистът на Левски сполучи при третия си изстрел към противниковата врата. След атака отляво, Пеков получи на няколко метра пред наказателното поле, пое коженото кълбо с едно докосване и отправи изключително точен удар в долния ляв ъгъл на вратата, оставяйки безпомощен вратаря на домакините.

След попадението на България, домакините реагираха почти мигновено. В състава на поляците бяха направени две смени, които определено освежиха играта на Полша и се стигна до няколко удара към вратата на „лъвовете”. За щастие на Дамян Христов изстрелите не бяха опасни и стражът на Лудогорец нямаше особени затруднения.

Полша – България 0:1

0:1 Марин Петков 58′

Полша: 1 Тобиас, 4 Бейгер, 2 Мосор, 5 Пинжо, 23 Марчук, 18 Калужински, 16 Урбански, 13 Камински, 7 Шмит, 10 Марчвински, 9 Шимчак

Селекционер: Адам Майевски

България: 12 Христов, 15 Атанасов, 5 Йеленкович, 4 Х.Петров, 13 Василев, 20 Стоянов, 6 Ценов, 8 Шопов, 11 Петков, 9. Г.Николов, 17 Сораков

Селекционер: Александър Димитров