България победи Нидерландия, иска на Олимпийските игри в Париж

7 Dni Sport04.10.2023
Screenshot 2023-10-04 at 8.35.53

Националният отбор на България по волейбол за мъже надделя над Нидерландия с 3:0 (25:23, 25:21, 30:28) в среща от четвъртия кръг в група „С“ на олимпийските квалификации в Сиан (Китай).

Това беше втори успех за възпитаниците на Пламен Константинов в пресявките, с който те събраха 6 точки и заемат петото място в подреждането. Квоти за Париж 2024 печелят първите два в крайното класиране.

Лидер е европейският шампион Полша с 3 победи от 3 мача, а втори е Белгия също със 7 точки, но след два успеха и едно поражение. Полша среща Мексико по-късно днес, а Белгия играе срещу Аржентина.

Двубоят срещу нидерландците започна оспорвано, като съперникът дори имаше преднина от 21:19, но последва добра серия от 5:1 точки и българите стигнаха до обрат и до спечелването на гейма.

Ключова поредица от пет успешни разигравания позволи на момчетата на Пламен Константинов да дръпнат с 16:11 във втората част и те запазиха предимството си до края й.

Третия гейм беше най-драматичен, като „трикольорите“ изоставаха с 20:23, а в последствие спасиха пет геймбола при 22:24, 23:24, 24:25, 25:26 и 26:27, за да триумфират.

Капитанът Цветан Соколов беше най-резултатен за успеха с 13 точки, с 12 точки се отличи Мартин Атанасов. Николай Колев добави 11, 6 от които от блокада, а с 10 допринесе Александър Николов.

За нидерландците най-добър беше капитанът Нимир Абдел-Азиз с 16.

Следващият двубой на „трикольорите“ е на 6 октомври от 5:00 часа срещу Канада.

Снимка: От Официалната Фейсбук страница на Българската федерация по волейбол за Олимпийските квалификации в Париж