Вечното дерби през септември обещава рекорди и дъжд от голове

7 Dni Sport15.09.2022
ЦСКА - Левски, Георги Йомов, Георги Миланов

В неделя Левски и ЦСКА ще изиграят 22-ро шампионатно дерби през септември. В досегашните сблъсъци сините имат съвсем лек превес – стигнали са до 8 победи, равенствата са 6, а успехите на армейците са 7.

9-ият месец от годината е известен с променливото си време и валежите, а обикновено вечните противници предлагат на феновете двубои с „дъжд от голове“. До момента са 62 – средно по 2.96 на двубой. Някои от сблъсъците пък са митологизирани и до днес, пишат колегите от „Тема спорт“.

Първият през септември от основаването на А група е на 12.09 през 1951 година, като Левски печели с 2:0, точни са Тодор Стоянов и Димитър Попдимитров.

През следващия шампионат сините пак бият – този път с 1:0. На 23 септември 1953-а обаче за тях няма прошка. Тогава ЦСКА постига първата си победа над Левски с повече от два гола разлика, тя е впечатляваща – 5:0. В историята остават попаденията на Кирил Ракаров, Иван Колев, Михаил Янков и Крум Янев, както и автоголът на Димитър Илиев от сините. Това не само е първото издание на сблъсъка между двата гранда на новооткрития стадион „Васил Левски“, но е и първият от двата най-изразителни успеха на армейците във вечното дерби. Вторият е със същия резултат на 1 октомври 1989-а.

Месец септември ражда и първия обрат на Левски във вечното дерби за успех с 3:2, след като е изоставал с 0:2. Това се случва на 25 септември 1976 г. До 56-ата минута армейците водят с голове на Милен Горанов и Цветан Йончев, когато Кирил Миланов връща едно попадение за сините. Следва точен изстрел на Павел Панов в 78-ата минута, а в 90-ата Воин Войнов хвърля сините в екстаз, като е точен от дузпа. От този момент нататък става известно и прословутото скандиране: „Хей, чуй, ЦСКА, 2:0 – 3:2“ (такова има и на 8 май 1993-а).

На 23 септември 1994 г. Левски постига най-изразителната си победа в дербито – печели го със 7:1. Четири гола бележи настоящият собственик на клуба Наско Сираков, а в състава е сегашният треньор на тима Станимир Стоилов. Точни за сините са още Даниел Боримиров (2) и Илиан Илиев (1), докато за ЦСКА вкарва бившият играч на Левски Петър Михтарски. През второто полувреме за червените в игра се появява настоящият изпълнителен директор на клуба Филип Филипов.

През 2009-а пък мач №1 у нас минава под знака на… Казанската афера. В навечерието на двубоя, който се играе на 20 септември, Левски се хваща като риба на гола кука и праща в Русия четиримата си най-силни играчи, които при затворен трансферен прозорец трябва някак си да преминат в Рубин Казан. Без Живко Миланов, Юсеф Рабех, Дарко Тасевски и Зе Соарес сините губят с 0:2 – точни за червените са Иван Стоянов и Костадин Стоянов.

2021/22 26.09.2021 г. ЦСКА – Левски 2:1

Баланс: 21 мача, 8 победи за Левски, 7 победи за ЦСКА, 6 равенства, голова разлика 3