Последното вечно дерби, което не се игра на „Васил Левски“

7 Dni Sport26.02.2024
Левски - ЦСКА,

На днешната дата – 26 февруари, през 2011 г. се състои последото вечно дерби между Левски и ЦСКА, което не се провежда на Националния стадион „Васил Левски“, пишат колегите от „Тема спорт“.

Мачът е от 16-ия, първи пролетен кръг на тогавашната „А“ група и домакин е стадион „Георги Аспарухов“.

И двата тима правят колеблива есен, като ЦСКА започва ужасяващо сезона – на „Васил Левски“, където домакинства, подобно на настоящата ситуация, инкасира две загуби в първите два кръга – от Левски и Черноморец Бургас. Постепенно червените си стъпват на краката, като след първия дял имат 7 победи, 5 равенства и 3 загуби, и са едва на 5-а позиция.

Левски дори оглавява таблицата до 10-ия кръг, но есенен водач е Литекс, а сините с 10 победи, 2 равенства и 3 загуби изостават на 5 точки от ловчанлии, заемайки второто място преди откриващото пролетта за тях дерби.

То обаче ще се запомни с лошо и за двата тима. ЦСКА сензационно взима безпроблемна победа, но на полувремето униформените нахлуват в сектора с фенове на гостите, бият червените привърженици и гонят агитката от стадиона. Така през второто полувреме на “Герена” няма поддръжници на армейците.

В 33-ата минута дълго изритана топка от половината на ЦСКА стига до наказателното поле но домакините, Сержиньо Грийн увисва, след това Милиев и Божидар Митрев се сблъскват, топката отива при Мишел Платини, който я праща в опразнената врата – 0:1.

Макар и без подкрепата на изгонните на полувремето фенове, още в 48-ата минута гостуващият тим повежда с 2:0. Голмайстор отново е Мишел Платини. Грегъри Нелсън получава вдясно пред наказателното поле, центрира прострелно, топката стигна до непокрития Мишел Платини, който реализира за втори път.

В 66-ата минута ЦСКА шокира сините с трети гол. Спас Делев центрира отдясно от пряк свободен удар ниско по земята, Александър Тонев овладява и продължава към Апостол Попов, който вкарва топката във вратата. Само три минути след това Антон Генов дава червени картони на Александър Тонев и Христо Йовов, които се сдърпват.

В 74-тата минута Левски връща почетен гол, след като Костадин Стоянов намира собствената си мрежа. Гара Дембеле центрира прострелно към вратата отдясно в наказателното поле, защитникът на ЦСКА подлага крак и топката влиза в пазената от Иван Караджов врата.

Въпреки че след този мач Левски записва 13 победи и равенство в оставащите 14 кръга, шампион е Литекс, който завършва на 3 точки пред сините.

ЦСКА остава с бронзовите медали, след като изпреварва Локо София и сриналия се тотално Черноморец, а червените вдигат и Купата на България след успех над Славия с 1:0 във финала.