Рилски спортист пребори БК ЦСКА след страхотен мач

IMG_2180

Отборът на Рилски спортист записа втората си поредна победа в НБЛ и продължава възхода си под ръководството на новия си треньор Любомир Киров. Самоковци спечелиха домакинството си на ЦСКА със 79:78 (24:12, 12:16, 24:20, 19:30) в последен мач от шестия кръг на първенството, провел се в зала „Арена Самоков“. Рилецо водеше през цялото време, като едва в последните секунди ЦСКА можеше да вкара мача в продължение, но Кейлъб Уесън пропусна от наказателната линия.

По този начин Рилски спортист вече разполага с баланс от 3 победи и 3 загуби от началото на сезона, докато ЦСКА допуска второто си поредно поражение и остава с актив от 4-2.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна спокойно, с повече добри изяви в защита, отколкото в нападение. След три минути игра Рилски водеше с 5:3, благодарение на кошове на Чавдар Костов и Джоузеф Лоусън. Американският център на домакините продължаваше да тормози защитата на „армейците“, като той вече бе отбелязал седем от първите девет точки на тима си. Една атака по-късно пък Васил Попов бе забравен на нулевия ъгъл, откъдето талантливият стрелец наниза първата си тройка в мача, за да изведе Рилски напред при 12:5. Кейлъб Уесън върна трите точки от другата страна, но самоковци получаваха още отворени стрелби и съвсем заслужено поведоха с 16:8 при първото прекъсване в мача на Росен Барчовски. След таймаута преднината на Рилецо стана двуцифрена след нов кош на Лоусън след асистенция на Костов – 18:8. ЦСКА продължаваше да допуска изключително много проблеми в защита и до края на първата четвърт авансът на Рилски спортист достигна 12 точки при 24:12.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Влизането на Алекс Симеонов в игра в началото на втората част донесе още трудности за защитата на ЦСКА, защото бившият им играч вкара четири поредни точки за по-малко от минута и така дистанцията между двата тима стана 16 точки при 28:12. „Армейците“ продължаваха да нямат почти никакъв успех при далечната стрелба – 1/11, докато от другата страна Крейг Оуен сътвори две поредни забивки и разликата се качи до 18 точки при 32:14. Възпитаниците на Росен Барчовски най-сетне успяха да нанесат малко по-сериозна серия срещу своя опонент, като гостите намалиха разликата до 12 точки при 34:22, при което Любомир Киров очаквано взе прекъсване. Рилски допускаше твърде много грешки във втората четвърт и като че ли вече ЦСКА изглеждаше доста по-спокойният отбор на терена, като разликата бе скъсена до десет точки при 34:24. Шестминутната суша на домакините без кош бе приключена след забивка на Крейг Оуен за 36:28 в полза на Рилски спортист след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Домакините се отпушиха от тройката след успешен изстрел на Васил Попов, а след това Чавдар Костов отново направи преднината на Рилски двуцифрена при 41:30 на старта на третата четвърт. Лидерът на самоковци отново не прости на своя съперник и направи резултата 44:32 с още една тройка. Крейг Оуен отново разтресе коша на „червените“, а разликата продължаваше да се държи в рамките на 8-10 точки в полза на Рилски – 48:38. Грешка на Александър Янев обаче позволи на Брандън Йънг да открадне и да смъкне дистанцията до шест при 48:42 в средата на третата част. Поредицата от грешки позволи на ЦСКА да се доближи на само едно притежание от домакините при 51:48, но Васил Попов блесна с важен кош и фал, за да остави столичани назад – 54:48. Една атака по-късно Попов отново тероризира ЦСКА с третата си тройка в мача, чрез която Рилски се върна близо до двуциферния актив при 57:48. В крайна сметка самоковци завършиха третата четвърт със серия от девет поредни точки и така поведоха с 60:48 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Лошата новина за Рилски спортист бе тази, че още в началото на периода тимът извърши четири отборни нарушения и всяко следващо щеше да прати ЦСКА на наказателната линия. Друг проблем за домакините бяха грешките в нападение, но пък гостите не успяваха да вкарат сами срещу коша и така самоковци запазиха преднината си от 13 точки при 62:49. Васил Попов пък вече се чувстваше в напълно свои води и стрелецът наниза 19-ата си точка в мача, за да поведе своя тим към 65:49 при преполовяването на последната част. Крейг Оуен обаче допусна нелепа грешка при вкарването на топката, при която той престъпи линията, след което Венцислав Петков намери ритъма си от далечно разстояние и вкара две поредни тройки за 65:56 с оставащи около пет минути до финалната сирена.

Крейг се реваншира със забивка за 69:59, но нищо не можеше да спре „влезлия в зоната“ Петков, който вкара третата си поредна тройка за 69:62 с оставащи около четири минути. Една атака по-късно Георги Боянов също бе точен зад дъгата и така мачът стана изключително интересен при 69:65 в полза на Рилски спортист. Александър Янев спря за кратко опитите на съперника за обрат, но Кейлъб Уесън и Брендън Йънг бяха точни за съперника и така резултатът на влизане в последните две минути бе 73:70 за самоковци. Размяната на кошове продължи с такива на Деян Карамфилов и Брандън Йънг за 75:72 с оставащи около 90 секунди до края на редовното време.

Въпреки че взе две поредни борби в нападение, Рилски не успя да стигне до кош, последва лош пас на Деян Карамфилов, при което Георги Боянов бе пратен на наказателната линия. Той обаче вкара само веднъж и така домакините получиха шанса да затворят мача при 75:73. Карамфилов вкара и двата си фала, но Уесън наниза ключова тройка за 77:76 с оставащи 13 секунди на часовника. Васил Попов също наниза два наказателни и така ЦСКА имаше шанс да изравни при 79:76. Това обаче не бе всичко – Йънг вкара един фал и пропусна втория, като така Кейлъб Уесън взе борбата и също си осигури два наказателни при 79:77. Американецът обаче пропусна втория си фал и така победата отиде в ръцете на Рилски – 79:78.

Васил Попов поведе Рилски с 21 точки. Чавдар Костов и Крейг Оуен отбелязаха по още 13 точки, а Джоузеф Лоусън приключи с 10 точки.

Въпреки че пропусна решаващия наказателен удар, Кейлъб Уесън завърши с дабъл-дабъл от 25 точки и 10 борби за ЦСКА. Брандън Йънг вкара 19 точки, а Георги Боянов и Венцислав Петков добавиха по 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Деян Карамфилов, Васил Попов, Чавдар Костов, Александър Янев, Джоузеф Лоусън

ЦСКА: Брандън Йънг, Виктор Гергов, Васил Бачев, Георги Боянов, Кейлъб Уесън

Автор: „Спортал“
Снимка: „Супербаскет“