ЦСКА и Левски си поделиха точките след голове на Роналдо и Линдсет

7 Dni Sport07.10.2023
ЦСКА - Левски, Майкъл Естрада

ЦСКА и Левски си победиха точките след 1:1 в първото голямо дерби между двата отбора през сезона. „Червени“ и „сини“ изиграха мач един срещу друг на Националния стадион „Васил Левски“.

В първите няколко минути от мача играта беше накъсана. Бяха отсъдени няколко нарушения, след които главният съдия Радослав Гидженов влизаше в обяснителен режим към футболистите.

В 3-тата минута Роналдо пострада при сблъсък с футболист на домакините. Той получи медицинска помощ и продължи участието си в срещата.

Шест минути по-късно „армейците“ организираха опасна контраатака. Майкъл Естрада беше изведен в наказателното поле, в близост до аутлинията. Нападателят потърси свой съотборник с остро подаване по земя, но неточно. Топката все пак стигна до Тобиас Хайнц, който стреля от границата на наказателното поле, но Жереми Петрис се намеси добре.

Футболистите на „армейците“ и „сините“ Амос Юга и Рикардиньо един срещу друг на терена.

В 13-ата минута ЦСКА спечели топката във въздушен двубой. Джонатан Линдсет се пребори с Хосе Кордоба пред наказателното поле. Норвежецът видя, че Пламен Андреев не е заел най-добрата позиция и опита да го прехвърли, но прехвърли и вратата.

В ответната атака Цунами центрира отляво. На близката греда беше Асими Фадига, чийто удар с глава не беше точен.

Секунди по-късно Майкъл Естрада се измъкна от Хосе Кордоба и падна в наказателното поле след съприкосновение с бранителя. Панамецът си помогна с ръка, но съдийската бригада не уважи претенции на „червените“ за 11-метров наказателен удар. Малко след това далечен удар на Назон премина над далечната греда.

В 17-ата минута ЦСКА наказа грешка на Пламен Андреев, но попадението не беше зачетено заради очевидна засада. Младият вратар на „сините“ сбърка с подаването си. Тобиас Хайнц го пресече и намери Назон. Той беше в засада, но върна на Хайнц, който вкара. Голът правилно не беше зачетен.

Дюкенс Назон в участието си във Вечното дерби между ЦСКА и Левски, първо за сезона.

Левски съумя да изравни играта и дори погледна по-смело към противниковата врата. В 33-тата минута „сините“ получиха свободен удар отляво на наказателното поле на ЦСКА. Асен Митков центрира на далечната греда. Кристиан Димитров отклони с глава към капитана на Левски Андриан Краев, който от близко разстояние не успя да преодолее Густаво Бусато. Имаше отсъдено нарушение на Димитров, така че евентуален гол нямаше да бъде зачетен.

В 43-тата минута Левски излезе напред в резултата с първия точен удар. „Сините“ вкараха, докато Уелтон се превиваше от болка в наказателното поле на символичните домакини. Междувременно Фадига и Цунами разиграха отляво. Вторият центрира меко в наказателното поле. Роналдо надскочи Емануел Шакич и с глава матира Густаво Бусато. Топката влетя в долния десен ъгъл на вратата на ЦСКА, а бразилският страж не беше застанал добре.

Във втората минута от добавеното време на първата част Пламен Андреев увисна при центриране на Хайнц. Енес Махмутович дебнеше зад гърба му и стреля с глава. Кристиан Димитров обаче се беше позиционирал перфектно и изчисти пред голлинията.

Точно преди почивката Хайнц центрира от ъглов удар. Иван Турицов стреля с глава, но в аут.

В самото начало на втората част Бусато направи първото вратарско спасяване. ЦСКА сбърка при изнасянето на топката и я подари на Уелтон. Звездата на гостите нахлу в наказателното поле, но стреля в тялото на Бусато.

Минута по-късно „червените“ изравниха след неразбирателство между Кристиан Димитров и Пламен Андреев. Централният бранител остави за своя вратар, който не успя да играе с топката. Джонатан Линдсет беше големият печеливш, защото открадна, след което реализира на празна врата. Пламен Андреев не успя да се завърне навреме на голлинията си.

В 51-вата минута ЦСКА пропусна златен шанс да направи пълен обрат в резултата. Асен Митков подари топката на Хайнц. Последва извеждащ пас към Майкъл Естрада, който не се престраши да завърши сам, въпреки че беше очи в очи с Андреев. Вместо да стреля, пусна наляво към Дюкенс Назон. Хаитянинът обаче беше неутрализиран от Жереми Петрис и не успя да вкара.

В 68-ата минута продължителна нападателна акция на ЦСКА завърши с много опасен удар на Назон от чиста позиция. Топката се търкулна покрай десния страничен стълб на вратата, пазена от Андреев.

Три минути по-късно Уелтон изработи сам едно нападение на Левски. Бразилецът проби по левия фланг, преодоля двама противници и влезе в наказателното поле, след което стреля в аут. Топката премина заплашително над напречната греда.

Четвърт час преди изтичането на редовното време футболисти от двата отбора се спречкаха. След кратка бутаница Гидженов извади четири жълти картона по два за „сини“ и „червени“. Играта беше подновена с изпълнение на корнер пред вратата на Бусато. Андриан Краев стреля с глава, но не успя да насочи топката в целта.

В 81-вата минута защитата на ЦСКА отново беше колеблива при статично положение. Асен Митков центрира от ъглов удар към Цунами, чийто удар с глава не беше точен.

Състави:

ЦСКА (3-4-1-2): 1. Густаво Бусато, 22. Енес Махмутович, 21. Амос Юга, 6. Християн Петров, 19. Иван Турицов (70′ – 15. Тибо Вион), 7. Джонатан Линдсет, 17. Емануел Шакич, 26. Марселино Кареасо, 14. Тобиас Хайнц, 9. Дюкенс Назон (70′ – 11. Матиас Фаетон), 29. Майкъл Естрада

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 13. Браян Кордоба, 4. Мено Кох, 20. Асен Дончев, 15. Тибо Вион, 8. Станислав Шопов, 10. Жираир Шагоян, 30. Данило Асприля, 11. Матиас Фаетон

Старши-треньор: Нестор Ел Маестро

Левски (4-1-2-3): 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 97. Асими Фадига (72′ – 20. Асен Чандъров), 10. Асен Митков, 7. Роналдо, 9. Рикардиньо, 17. Уелтон

Резерви: 13. Николай Михайлов, 4. Виктор Любенов, 5. Келиан ван дер Каап, 11. Джавад Ел Джемили, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 88. Марин Петков

Старши-треньор: Николай Костов

Съдия: Радослав Гидженов

ВАР: Ивайло Стоянов, Георги Кабаков, Георги Тодоров