Гордей се България, лъвовете с втора поредна победа на Световното първенство по волейбол в Бахрейн

7 Dni Sport08.07.2023
Screenshot 2023-07-08 at 16.24.07

Националният волейболен отбор на България за младежи до 21 години със сигурност продължава напред към втората групова фаза на Световното първенство в Бахрейн. Момчетата на селекционера Андреа Буратини се наложиха трудно над връстниците си от Индия с 3:1 (25:19, 23:25, 29:27, 25:13) във втората си среща от Група С на Мондиала, играна този следобед в една от двете зали в Манама.

Така младите български „лъвове“ имат 2 победи от 2 мача и 6 точки в актива си, с което се класираха за следващаха групова фаза на шампионата на планетата, където ще играят в Топ 8.

Утре (9 юли) България излиза срещу отборът на Полша, който също е с два успеха до момента, в директен спор за първото място в групата. Мачът ще бъде повторение на финала на световното първенство за юноши до 19 години през 2021-а, който „Дружина полска“ спечели с 3:0 гейма. Двубоят утре ще е от 11,00 часа българско време.

Първият гейм премина изцяло под диктовката на България. Индийците, които „показаха зъби“ срещу Полша на старта, се държаха до средата на частта. България обаче натисне и нямаше никакъв проблем да завърши гейма след 25:19. Във втората част Индия показа, че неслучайно е на световно първенство. До средата и нито един от съперниците не можеше да вземе преднина. И двата отбора взимаха успешно своите атаки. Чак след това Индия дръпна с две точки. и започна да ги защитава. В един момент преднината на „слоновете“ стана четири – 22:18. Българските момчета не успяха да се върнат в гейма, спасиха един геймбол при 21:24, но накрая частта завърши 25:22 за Индия.

Третият гейм беше драматичен до самия край. Отново всичко тръгна равностойно, след което България поведе с 10:7. Въпреки, че отборът на Индия е смятан аутсайдер, тимът заслужава аплодисменти за представянето си. Не само изравни резултата, но и докара частта да върви отново точка за точка. Дори „слоновете“ стигнаха до геймбол при 24:22. Тогава младите български „лъвове“ показаха характер и дух, спасиха пет геймбола, след което изпуснаха и един в своя полза, за да затворят гейма след 29:27. В четвъртата част обаче България показа класа. Индия отново демонстрира характер и поведе с 6:2, но оттам нататък всичко беше в ръцете на момчетата на Андреа Буратини. България обърна резултата до 8:6 и само увеличаваше аванса си. Разликата набъбна до 19:12, за да може мачът завърши с разгромното 25:13 и 3:1 за България.

Най-полезни за България станаха капитанът и звезда на тима Александър Николов (5 аса!, 60% ефективност в атака и 27% перфектно посрещане) и Георги Татаров (3 блока, 2 аса, 74% ефективност в атака и 37% перфектно посрещане) с 23 и 22 точки за победата.

За тима на Индия Аман Кумар завърши с 18 точки (1 блок, 1 ас и 62% ефективност в атака), а Таниш Чудхари и Харшит Гири приключиха с по 10 точки.

България – Индия 3:1 (25:19, 23:25, 29:27, 25:13)

България: Стоил Палев 3, Венислав Антов 11, Александър Николов 23, Георги Татаров 22, Ивайло Дамянов 7, Лазар Бучков 14 – Георги Митов-либеро (Владимир Гърков 5, Даниел Павлов)

Старши-треньор: Андреа Буратини

Индия: Самир Чаудхари 5, Харшит Гири 10, Аман Кумар 18, Таниш Чудхари 10, Душянт Синг 8, Сачин Дагар 3 – Картикеян Калисваран-либеро (Сандип Сандип, Раза Мохамад).

Снимка: „Официална Фейсбук страница на Българската федерация по волейбол“