Българин ще спечели титлата на Италия. Матей Казийски или Александър Николов?

7 Dni Sport01.05.2023
Тренто, Матей Казийски

Българин ще спечели титлата на Италия по волейбол за 2023 година.

На финал ще спорят два отбора с българско участие – Кучине Лубе (Чивитанова) на Александър Николов и Итас Трентино (Тренто) на Матей Казийски.

Финалите ще се играят до 3 победи от 5 мача, а първата от 5-те възможни срещи ще се излъчи на 1 май от 19:15 по MAX Sport 2. Втората среща ще се изиграе на 4 май, а третата на 7 май. В случай че нито един от двата отбора не спечели и трите мача, ще се изиграят още две срещи – на 10 и 14 май.

Миналогодишният шампион Лубе се класира за финалите след победа над сензацията на сезона в Суперлигата на Италия – отборът на Алианц (Милано) с 3:1 гейма в решаващия 5и мач. Звездата на срещата беше българинът Александър Николов, който направи пореден силен мач в италианското първенство – 21 отбелязани точки, сред които и победната точка след перфектно изпълнен сервис. Така Лубе спечели полуфиналната серия с 3-2 победи

Лубе е сред най-титулуваните отбори в италианската волейболна лига със седем трофея (2005-2006, 2011-2012, 2013-2014, 2016-2017, 2018-2019, 2020-2021, 2021-2022) и ще се опита да стане едва третият тим, спечелил 4 последователни титли. Това е и 6-ото поредно участие във финалите за действащите шампиони.

В другия полуфинал Тренто с 38-годишния български ветеран Матей Казийски успя да победи Пиаченца и да избегне нов забележителен обрат от страна на своя противник. След като спечели първите два мача от полуфиналната серия, Тренто даде шанс на Пиаченца да изравни, за да се стигне до 5-и мач от серията, който сребърният медалист от Световното клубно първенство по волейбол спечели с 3:1 гейма.

Победата на Тренто ги класира за финалите в Суперлигата на Италия за първи път от сезон 2016-2017, когато заеха второто място. Това ще е 9-ият път, в който отборът ще се бори за волейболното Скудето. Тимът от Северна Италия ще се опита да спечели петата си национална титла (2007-2008, 2010-2011, 2012-2013 и 2014-2015), Матей Казийски е волейболистът, който е бил част от всички шампионски състави на Тренто до сега.

Това ще са четвъртите финали, в които Лубе и Тренто ще спорят за титлата. Действащите шампиони спечелиха през сезон 2011-2012 и 2016-2017, а Тренто записа успех в кампанията през 2012-2013.