„Играч на ЦСКА вкарва в 20-ата секунда на Берое от Стара Загора“

7 Dni Sport12.02.2023
цска - берое 3

Представяме ви интересни факти, свързани с шампионатните мачове между Берое и ЦСКА:

* Равносметката от последните 10 срещи в града на липите е 2 победи за беройци, 5 равенства и 3 победи за червените

* Най-често срещаните резултати в Ст. Загора между двата съперника са: 1:0 – 11 пъти (3 за зелено-белите и 8 за армейците), 1:1 – 9 пъти, 2:0 – 7 пъти (2 за Берое и 5 за ЦСКА), 0:0 – 6 пъти

* В 57 срещи са регистрирани общо 141 гола (54 на Берое и 87 на ЦСКА, от които 6 служебни), средно по 2.47 на мач

* През първите полувремена са отбелязани 63 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 72 гола + 6 служебни гола за ЦСКА

* Най-много попадения (7) за Берое в мачовете с ЦСКА в Ст. Загора е отбелязал Петър Жеков. Следват: Петко Петков – 5 и В. Драголов – 4

* За ЦСКА най-резултатни са били: Ив. Колев, Н. Цанев, Д. Якимов и Ив. Киров с по 3 гола

* Срещата в неделя ще бъде ръководена от търновския рефер Георги Давидов. Всеки от досегашните 5 сблъсъка между Берое и ЦСКА в Стара Загора, свирени от съдии от този град, е спечелен от армейците.

* ЦСКА има 2 служебни победи над Берое: през 1970 година заради скандалното изхвърляне на старозагорци от А група (след равенството 1:1 срещу Левски-Спартак) и през 2001 година в мач, който не се състоя (обвинения за нанесен побой над главния съдия Светозар Маринов от Русе преди мача между двата тима) и последвалото наказание – лишаване от домакинство за 5 мача

* Две срещи се играят при закрити врати на стадион „Берое”: на 22 април 2007 година (поради наказание на домакините) и завършва 1:0 за армейците и на 21 март 2021 година (заради Ковид 19), когато домакините печелят с 1:0

* Един двубой е изигран на неутрален терен в Хасково на 18 юни 1967 година – 1:1

* В полза на Берое са отсъдени 5 дузпи, като са реализирани 4 (от Т. Ботев, Хр. Янев, П. Еуженио и М. Камбуров), а една е пропусната от К. Щерев

* В полза на ЦСКА са отсъдени 4 дузпи, от които 3 са превърнати в голове от Ив. Ранков, Д. Якимов и Ив. Киров, а една е пропусната от Мауридес

* Автор на единствения хеттрик в мачовете между двата тима е П. Жеков (като състезател на Берое) в двубоя завършил 5:4 за старозагорци на 27 юни 1964 година

* Петър Жеков е вкарвал голове и за двата отбора в Стара Загора

* Най-много мачове в града на липите (3) са свирили: Й. Жежов (Сф), Вес. Богданов (ВТ), Н. Попов (Сф) и Др. Драганов (Вн)

* В 19 кръг двата отбора не са играли за първенство в града на липите

* През февруари Берое и ЦСКА са играли в Ст. Загора само един път през 2017 година, когато гостите бият с 1:0 с късно попадение на Руи Педро.

* Автор на най-бързият гол е Д. Хараланов от ЦСКА в 20-ата секунда на 2 септември 1967 година при победата на Берое с 4:3 над армейците