Славия и Марибор с бойко голово равенство на лагера в Турция

7 Dni Sport25.01.2023
Славия - Младост Лучани,

Отборът на Славия завърши 1:1 в контролна среща срещу шампиона на Словения Марибор. Двата тима изиграха доста равностоен двубой и логично не успяха да се победят, като си размениха по едно попадение. Още в началото на мача Жан Випотник откри (5’) с хубав удар по земя след асистенция на бившата звезда на Аталанта Йосип Иличич. В края на двубоя обаче Натан Гасама (86′) успя да се разпише и донесе равенството на българския тим.

В първите минути на двубоя Славия опита да натисне своя съперник, но организираните атаки не доведоха до нищо интересно. При първата си възможност обаче Марибор успря да открие резултата. В 5-ата минута Йосип Иличич получи отдясно, направи няколко крачки и подаде на Жан Випотник. Нападателят пое и с удар по земята от дъгата на наказателното поле матира Светослав Вуцов – 0:1.

В следващите 20-ина минути двата тима стояха равностойно на терена, като в един момент Славия дори можеше да изравни, но безуспешно. В 25-ата минута Марибор организира хубава атака отляво, след която последва центриране, от което пък се възползва Иличич. Бившият футболист на Фиорентина и Аталанта остана непокрит в наказателното поле и опита атрактивен ножичен удар, но топката премина покрай вратата на Вуцов.

До края на първото полувреме двата тима стояха равностойно на терена, като атаки имаше и към двете врати. Все пак обаче интересните положения липсваха и повечето удари или не представяха заплаха за вратаря, или бяха блокирани.

Първата реална голова възможност за “белите”, които играха с черен спортен екип, се откри в 52-ата минута, когато Ахмед Ахмедов отправи опасен удар с глава след центриране на Людовик Соарес. Вратарят на Марибор обаче се намеси добре. Няколко секунди по-късно Соарес стреля от далечна дистанция по земя, но в аут.

В 69-ата минута много опасно центриране отдясно доведе до това Иван Брнич да засече топката от въздуха и да отправи удар от доста близка дистанция. Кълбото обаче профуча покрай вратата на Светльо Вуцов, а после се видя, че футболистът на Марибор е бил и в засада.

С оглед на целия равностоен и сравнително спокоен мач, който двата тима изиграха, дойдоха доста атрактивни финални минути, изпълнени с няколко положения.

В 86-ата минута Славия получи правото да изпълни пряк свободен удар. Тони Тасев отправи хубаво центриране отляво, а Ерол Дост успя атрактивно с пета да вдигне топката във въздуха. Тя попадна в краката на футболист на “белите”, който я спря, а Натан Гасама се оказа най-съобразителен и от вратарското поле успя да отправи удар и да матира стража на Марибор – 1:1.

Няколко секунди след гола за столичния тим Марибор можеше да вкара втори гол, след като Рок Сирк остана сам срещу Вуцов, но родният страж успя да избие удара му. В 88-ата минута пък Роберто Райчев бе изведен добре отдясно на вратата. Младият футболист проби и отправи доста хубав шут, който бе спасен от Придгар.

Това се оказа и последното положение в срещата и така „белите“ записаха равенство в третата си контрола на турска земя.

Славия – Марибор 1:1

0:1 Жан Випотник (5)
1:1 Натан Гасама (86)

Стартови състави:

Славия: 21. Светослав Вуцов, 83. Христо Попадийн, 23. Емил Виячки, 5. Велко Йеленкович, 4. Людовик Соарес, 71. Кристиян Стоянов, 93. Камело Нгуена, 33. Галин Иванов, 8. Емил Стоев, 11. Кристиан Добре, 9. Ахмед Ахмедов.

Резерви: 12. Николай Кръстев, 1. Георги Петков, 14. Чунг Нгуен-До, 73. Иван Минчев, 3. Ертан Томбак, 77. Геирги Вълчев, 55. Натан Гасама, 37. Венцислав Керчев, 17. Ерол Дост, 22. Дарко Тасевски, 88. Тони Тасев, 10. Владимир Николов.

Марибор: 1. Ажбе Юг, 8. Марко Божич, 16. Аляж Антолин, 18. Роко Батурина, 20. Макс Уотсън, 25. Свен Карич Шоштарич, 20. Андраж Жунич, 40. Игнасио Гуерико, 44. Марко Толич, 72. Йосип Иличич, 77. Жан Випотник.

Резерви: 59. Само Придгар, 7. Рок Кронаветер, 12. Грегор Сикошек, 13. Рок Сирк, 17. Иван Брнич, 21. Лука Божичкович, 27. Алтин Крезиу, 30. Марин Лаушич, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсел Лорбер, 97. Тин Чук.