Аржентина победи Австралия и се класира за 1/4 финалите в Катар

7 Dni Sport03.12.2022
Аржентина - Австралия,

Тимът на Аржентина се класира за 1/4 финалите на Световното първенство в Катар след победа над Австралия с 2:1.

Още в 3-ата минута се получи първата дискусионна ситуация. Папу Гомес проби отляво и опита центриране в наказателното поле. Топката обаче срещна ръката на Киану Бакус. „Албиселесте“ поиска дузпа, а главният рефер Шимон Марчиняк остана безмълвен. Повторенията обаче не дадоха яснота дали футболистът на Австралия е в наказателното поле или не.

„Гаучосите“ владееха инициативата в първите минути, но трудно създаваха нещо по-опасно в предни позиции. Едва в 17-ата минута дойде първият удар към вратата на Матю Райън. Той бе дело на Папу Гомес, но ветеранът прати топката високо над вратата.

В 28-ата минута Милош Дегенек отправи удар с глава след центриране от корнер, но топката беше блокирана от играч на Аржентина. „Гаучосите“ откриха резултата в 35-ата минута с първата си добра възможност в мача. Тимът на Лионел Скалони разигра пред наказателното поле на „кенгурата“ след изпълнение на пряк свободен удар. Алексис Мак Алистър намери Николас Отаменди в наказателното поле, а той остави за Лионел Меси. Суперзвездата пое топката и с прецизен удар в далечния ъгъл матира Райън за 1:0, ознаменувайки своя официален мач №1000 с попадение.

В 50-ата минута Мак Алистър проби отдясно и подаде към Хулиан Алварес, който върна за Меси, а Ла Пулга се подхлъзна и не успя да отправи добър удар от границата на пеналта.

Седем минути по-късно Райън подписа присъдата на своя отбор. Роулс върна топката към вратаря, който я задържа прекалено дълго, опита се да излъже Родриго де Пол, но Хулиан Алварес отне и реализира в празната врата за 2:0.

В 66-ата минута шут от далечна дистанция на Меси мина високо над вратата. В 75-ата минута Лаутаро пусна към друга резерва Таляфико, който овладя, навлезе в наказателното поле и отправи удар, който беше неточен.

Австралия се върна в мача в 76-ата минута. Тогава Отаменди не изчисти добре центриране отляво. Топката се озова в Крейг Гуудуин, който отправи силен удар от около 20 метра, топката рикошира в Енцо Фернандес и се озова във вратата за 2:1.

В 80-ата минута Азиз Бехич проби отляво, размина петима футболисти на Аржентина и опита удар, който беше блокиран и излезе в корнер. След неговото изпълнение удар на Хрустич не намери очертанията на вратата.

В 89-ата минута Лаутаро направи непростим пропуск. Меси направи страхотен пробив през центъра, премина през двама защитници и пусна отличен пас към непокрития Мартинес, който от 10 метра стреля над вратата. В продължението на мача отново Лаутаро се отчета с пропуск, след като се озова на стрелкова позиция, но Райън спаси. Секунди по-късно Меси навлезе в наказателното поле отляво и потърси горния ъгъл, но стреля над вратата.

В 94-ата минута Лаутаро шутира от 7-8 метра, а Райън отново спаси. Топката се озова в Меси, който обаче не успя да я насочи във вратата.

Аржентина – Австралия 2:1

1:0 Лионел Меси (35)

2:0 Хулиан Алварес (57)

2:1 Крейг Гуудуин (76)

Аржентина: Емилиано Мартинес, Маркос Акуня (71 – Николас Таляфико), Науел Молина (80 – Гонсало Монтиел), Кристиян Ромеро, Николас Отаменди, Родриго де Пол, Енцо Фернандес, Алексис Мак Алистър (80 – Езекиел Паласиос), Папу Гомес (49 – Лисандро Мартинес), Лионел Меси, Хулиан Алварес (71 – Лаутаро Мартинес)

Селекционер: Лионел Скалони

Австралия: Матю Райън, Милош Дегенек (72 – Фран Карачич), Хари Сутер, Кий Роулс, Азиз Бехич, Аарън Мой, Джаксън Ървайн, Киану Бакус (57 – Aйдин Хрустич), Матю Леки (72 – Гаранк Куол), Райли МакГрий (57 – Крейг Гуудуин), Митчъл Дюк (72 – Джейми Макларън)

Селекционер: Греъм Арнолд