Могъща Франция се саморазправи с Австралия на Световното

7 Dni Sport22.11.2022
Франция - Австралия, Осман Дембеле, Оливие Жиру

Отборът на Франция победи Австралия с 4:1 в мач от група D на Мондиал 2022. Срещата се провежда на стадион „Ал Джануб“ в Ал Вакра. В 9-ата минута Крейг Гуудуин откри резултата, а в 27-ата минута Адриен Рабио изравни. В 32-ата минута Оливие Жиру вкара за 2:1. В 68-ата минута Килиан Мбапе вкара трети гол за „петлите“, а четири минути по-късно Оливие Жиру вкара още едно попадение.

Срещата започна страхотно за Австралия. Хари Сутер със страхотен диагонален пас намери Матю Леки отдясно. Крилото се справи с Люка Ернандес, след което центрира успоредно в наказателното поле, където Крейг Гуудуин не остави шансове на Юго Лорис за 0:1. В ситуацията защитникът на Байерн Мюнхен получи контузия в коляното и беше заменен от брат си Тео Ернандес.

Следващата голова възможност отново се откри пред „кенгурата“. В 22-ата минута Тео Ернандес сбърка, което позволи на Митчъл Дюк да овладее топката и да отправи коварен удар от границата на наказателното поле, който премина опасно над вратата.

В 27-ата минута Франция стигна до изравнителен гол. Първоначално защитата на австралийците успя да изчисти топката след изпълнение на корнер. Кълбото обаче остана в притежение на световните шампиони. Тео Ернандес получи отляво и с прецизно центриране намери Адриен Рабио, който беше оставен непокрит и с глава вкара за 1:1.

След половин час игра Жиру от трудна позиция опита удар с глава след центриране на Ернандес, но стреля в аут. В 32-ата минута Франция стигна до пълен обрат. Австралия сбърка при изнасянето на топката, като Натаниъл Аткинсън я подари на съперник. Кълбото се озова в Адриен Рабио отляво, а той с прецизен пас намери Жиру на празна врата, а нападателят не сбърка за 2:1.

„Петлите“ продължиха да са по-настоятелни и в 37-ата минута Дембеле намери Мбапе в наказателното поле, а десетката пусна към Жиру. Нападателят стреля силно от дузпата, но над вратата. Две минути по-късно пробив на Мбапе отляво завърши с центриране към Дембеле, но крилото не успя да намери очертанията на вратата.

Натискът на Франция не спираше и в 42-ата минута Дембеле и Мбапе отново комбинираха, а последният с пета намери Гризман, който шутира от пеналта, но прати топката покрай вратата. В 45-ата минута Мбапе направи непростим пропуск. Чуамени изведе Гризман отдясно, който намери оставения непокрит футболист с №10 на няколко метра пред вратата, но нападателят прати топката над вратата.

В продължението на първата част Азиз Бехич проби отляво и центрира в наказателното поле, където Джаксън Ървайн засече, но топката срещна гредата.

Второто полувреме започна с нова заплаха за вратата на Матю Райън. Ернандес проби отляво и намери Чуамени, чийто силен шут беше блокиран. Кълбото отново се озова в Ернандес, който този път центрира, а Жиру опита ефектен удар, който не намери очертанията на вратата. В 63-ата минута Ибрахима Конате се извиси след центриране от корнер, но стреля неточно.

В 66-ата минута Франция беше близо до трети гол. „Петлите“ вдигнаха темпото, а Мбапе и Ернандес комбинираха отляво, а топката стигна до Гризман пред наказателното поле. Нападателят на Атлетико Мадрид отправи силен удар, който беше избит от голлинията. Третият гол във вратата на „кенгурата“ беше въпрос на време и две минути по-късно топката се оплете в мрежата. Мбапе отново проби отляво и опита пас, който не намери негов съотборник. Топката стигна до Дембепе отдясно, който финтира защитник и центрира в наказателото поле, където Мбапе се вклини между двама съперникови играчи и отправи удар с глава, а топката срещна гредата и влезе във вратата за 3:1.

В 72-ата минута Жиру вкара втория си гол в мача и четвърти за своя отбор. Мбапе отново беше неуловим за „кенгурата“ отляво и центрира остро, а в за Жиру не представляваше трудност с глава да вкара за 4:1.

Франция – Австралия 4:1

0:1 Крейг Гуудуин 9′

1:1 Адриен Рабио 27′

2:1 Оливие Жиру 32′

3:1 Килиан Мбапе 68′

4:1 Оливие Жиру 72′

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар, 24. Ибрахима Конате, 18. Дайо Упамекано, 21. Люка Ернандес (12 – 22. Тео Ернандес), 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио, 7. Антоан Гризман, 11. Усман Дембеле, 9. Оливие Жиру, 10. Килиан Мбапе

Селекционер: Дидие Дешан

Австралия: 1. Матю Райън, 3. Натаниъл Аткинсън, 19. Хари Сутер, 4. Кий Роулс, 16. Азиз Бехич, 13. Аарън Муй, 14. Райли Макрий, 22. Джаксън Ървайн, 23. Крейг Гуудуин, 7. Матю Леки, 15. Мичъл Дюк (56 – 23. Джейсън Къмингс)

Селекционер: Греъм Арнолд

Съдия: Виктор Гомес

Стадион: „Ал Джануб“, Ал Вакра

Автор: „Гонг“

Топ коефициентите за Световното първенство тук.