Левски с класна победа над Локо София, пета позиция за „сините“

7 Dni Sport19.03.2022
Левски - Локомотив София, Филип Кръстев

Левски победи Локомотив София с 1:0 в един от най-интересните мачове от 24-ия кръг на efbet Лига. „Сините“ откриха резултата чрез дебютен гол на Илиян Стефанов в 36-ата минута. Преди това Марин Петков нацели напречния стълб. През второто полувреме нивото на двубоя спадна и единственото, с което ще се запомни бе фрапантния пропуск на Уелтън дълбоко в добавеното време на двубоя.

С победата Левски се изкачи на петата позиция в класирането с актив от 36 точки, докато Локомотив София е 12-и с 14 по-малко.

Сините“ стартираха агресивно и от началните минути упражниха висока преса. В 3-ата минута Цунами центрира в наказателното поле, където Илиян Стефанов в опита си да стреля към вратата фаулира Дейвид Малембана. Домакините продължиха с активната си игра и две минути по-късно Александър Любенов трябваше да се намесва след опасен изстрел от дистанция на Уелтън.

Марин Петков и Върджил Пинсон в битка за топката.

Домакините действаха агресивно по левия фланг, където Уелтън от началото на мача тормозеше Стойчо Атанасов. Бразилецът преодоля съперника си и центрира в наказателното поле, където Марин Петков стреля опасно с глава покрай левия страничен стълб.

В 7-ата минута „столичните железничари“ организираха първото си нападение чрез Върджил Пинсон. Крилото центрира на далечната греда, след което Селсо Рапосо стреля с глава, но в тялото на Цунами. Португалецът имаше претенции за дузпа, но те не бяха уважени от главния съдия Никола Попов, след като топката срещна тялото на защитника.

Четири минути по-късно „сините“ бяха близо до откриване на резултата. Уелтън за пореден път преодоля Стойчо Атанасов и нахлу в наказателното поле. Крилото подаде към нахлуващия Марин Петков, но изстрелът на младока срещна напречната греда, а след това Билал Бари при добавката прати топката покрай вратата.

Треньорът на Локомотив София получи поредната лоша новина за защитата си, след като трябваше да замени принудително Дейвид Малембана, а на негово място се появи дебютиращия Фране Ширяк. Това доведе до разместване в отбраната на гостите. Като партньори в сърцето на отбраната заиграха Божидар Кацаров и Симеон Славчев, а активнатаигра на Уелтън принуди наставника да върне Селсо Рапосо по-назад, а Стойчо Атанасов заигра като крило.

Уелтън продължи да действа активно по левия фланг и на няколко пъти си заслужи аплодисментите на феновете с техничните си отигравания. В средата на първото полувреме „сините“ продължиха да са по-активният отбор, но в тези минути липсваха голови опасности пред вратата на Александър Любенов.

След половин час игра Локомотив София създаде първата си по-сериозна опасност. Мики Орачев центрира в наказателното поле, където Илия Димитров от трудна позиция стреля с глава, но слабо и топката премина покрай вратата.

В 33-ата минута „сините“ създадоха нова добра възможност. Марин Петков получи отдясно, след което смени посоката и нахлу към центъра. Крилото отправи плътен изстрел от границата на наказателното поле, принуждавайки Александър Любенов да боксира, а при добавката Филип Кръстев прати топката в аут.

Три минути по-късно Левски откри резултата. Георги Миланов бе в основата на попадението, намирайки на отлична позиция Илиян Стефанов. Халфът нанесе изстрел, който бе отразен от Александър Любенов, но защитата пред вратаря не успя да изчисти топката и при добавката последното ново попълнение на „сините“ не сгреши и реализира дебютното си попадение за тима.

Илиян Стефанов и Филип Кръстев се радват след гола на първия.

Малко след попадението Филип Кръстев напредна в половината на гостите и отправи плътен изстрел, който бе отразен от Александър Любенов. Пет минути преди края на първото полувреме Хосе Кордоба изведе великолепно Илиян Стефанов зад гърба на защитата. Халфът овладя и стреля в долния ляв ъгъл, но топката излезе в аут.

Наставникът на „столичните железничари“ получи поредна лоша новина, след като секунди преди края на първата част и Октавио напусна принудително терена. На почивката треньорът на „столичните железничари“ замени португалеца, а на негово място се появи Лука Иванов. Опитният специалист направи и още една промяна, включвайки в играа Димитър Митков на мястото на Стойчо Атанасов.

Домакините опитаха в началото на втората част да наложат натиск, но първата възможност се откри пред гостите. Илия Димитров изведе по десния фланг Селсо Рапосо. Португалецът центрира остро в наказателното поле, където Димитър Митков нанесе изстрел, но той бе спрян отлично от Ноа Сонко Сундберг.

В 55-ата минута Уелтън с поредния си пробив по левия фланг създаде голова опаснст. Крилото нахлу в наказателното поле и подаде по земя към Марин Петков, който стреля в далечния ъгъл, но покрай вратата.

Пет минути по-късно „столичните железничари“ отправиха и първия си точен удар. Върджил Пинсон стреля от дистанция по земя, но слабо и Николай Михайлов улови. Малко след Левски реагира, след като Драган Михайлович центрира на близката греда, където Марин Петков стреля, но покрай гредата.

В 69-ата минута „сините“ получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от добра позиция, но последвалият изстрел на Филип Кръстев премина над вратата. В следващите минути действията на терена се развиваха предимно в половината на Локомотив София, но играта често бе накъсвана след извършване на нарушения.

Билал Бари и Красимир Милошев в двубой за плетеното кълбо.

Осем минути преди края на двубоя Филип Кръстев подаде към Димитър Костадинов, който стреля от границата на наказателното поле покрай вратата.

Дълбоко в добавеното време на двубоя „сините“ можеха да покачат резултата, но Уелтън не успя да се възползва от отлично подаване на Билал Бари, пращайки топката от няколко метра в аут.

ЛЕВСКИ – ЛОКО СФ 1:0

1:0 Илиян Стефанов 36′

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Ноа Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Филип Кръстев, Георги Миланов, Илиян Стефанов, Марин Петков. Уелтън, Билал Бари

Треньор: Станимир Стоилов

ЛОКО СФ: Александър Любенов, Стойчо Атанасов, Дейвид Малембана, Красимир Милошев, Мики Орачев, Симеон Славчев, Божидар Кацаров, Октавио, Селсо Рапосо, Върджил Пинсон, Илия Димитров

Треньор: Иван Колев

Главен съдия: Никола Попов

Стадион: „Виваком Арена – Георги Аспарухов“, София