Левски на крачка от 1/8-финал в Европа

7 Dni Sport07.12.2021
ВК Левски,

Волейболният отбор на Левски се завърна по най-добрия начин в европейските клубни турнири след 3 години пауза. Момчетата на Андрей Жеков биха категорично австрийския ВКА Амщетен Ньо (Амщетен) с 3:0 (25:19, 25:18, 25:14) в първия мач от 1/16-финалите на третия по сила евротурнир „Чалъндж къп“, игран тази вечер в зала „Левски София“.

По взаимна договорка между двата клуба и втората среща ще се играе в София. Мачът е утре (8 декември) отново от 18,30 часа. „Сините“ се нуждаят само от два спечелени гейма, за да продължат напред към 1/8-финалите за „Чалъндж къп“. Там ще ги очаква победителя от двойката между беларуския Строител (Минск) и швейцарския Лозана.

В началото на първия гейм Левски бързо поведе с 3:0 след грешки на символичните домакини от Амщетен. Разликата нарасна до 8:4 след страхотен блок на Лазар Бучков, което накара треньорът на австрийския тим Андрей Урнаут да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на „сините“ стана 11:6 след атака в аут на Александър Веселинович. Амщетен намали до 11:9 след две грешки на младия Венислав Антов в нападение. Играта продължи точка за точка до 17:14, след което Левски увеличи предимството си до 18:14 след блокада на Светослав Гоцев, а след това до 21:15 след контра блок-аут на Антов и успешна блокада на Самуил Вълчинов. Резултатът стана 23:15 след нови две грешки на австрийците, след което Левски спокойно взе гейма с 25:19 след нова атака на Гордън Люцканов.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Левски дръпна с 8:4 след две грешки на австрийския тим последвани от успешна контра на Венислав Антов и ас на Гордън Люцканов. Преднината на „сините“ се запази до 12:8, след което резултатът стана 14:8 след контра през центъра и блокада на Светослав Гоцев. Разликата нарасна до 16:9 след успешна двойна блокада на Антов и Лазар Бучков. Предимството на Левски позволи на Андрей Жеков да пусне в игра Симеон Николов и Кристиян Титрийски, а малко по-късно и Владимир Гърков. Въпреки това, левскарите задържаха преднината си до 20:13 след нова силна атака на Самуил Вълчинов. В крайна сметка Левски спокойно спечели гейма с 25:18 след атака на Люцканов и поредна грешка на австрийците и поведе с 2:0.

И третия гейм стартира отлично за Левски, които поведоха с 4:1 след силни изяви на Венислав Антов. Двата тима продължиха напълно равностойно до 10:7 и 14:11, след което разликата нарасна до 16:11 след грешка от сервис на Якуб Чизовски и ас на Владимир Станков. Преднината на „сините“ продължи да расте до 19:13 след атака на Антов и нов блок на Светослав Гоцев. Левски спокойно спечели гейма с 25:14 след силна атака на Венислав Антов, а с това и мача с 3:0.

ВКА АМЩЕТЕН НЬО (АМЩЕТЕН, АВСТРИЯ) – ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) 0:3 (19:25, 18:25, 14:25)

АМЩЕТЕН: Александър Спринг, Патрик Напьорковски, Александър Веселинович, Якуб Чизовски, Джордън Дишейн, Шимон Раковски – Флориан Рингзайс-либеро

Старши треньор: АНДРЕЙ УРНАУТ

ЛЕВСКИ: Владимир Станков, Венислав Антов, Гордън Люцканов, Самуил Вълчинов, Светослав Гоцев, Лазар Бучков – Владислав Иванов-либеро

Старши треньор: АНДРЕЙ ЖЕКОВ