Какво става с Левски!? Център и посрещач с повече точки от диагонала, Монтана взе точките

7 Dni Sport12.02.2019
Левски Хебър волейбол мъже 8

Волейболният отбор на Монтана записа 5-а поредна и общо 12-а победа в Суперлигата на България, след като се наложи у дома над Левски с 3:1 (28:26, 22:25, 25:16, 25:22) в дербито на междинния 17-и кръг, играно тази вечер пред около 500 зрители в зала „Младост“. Куриозно център и посрещач в отора на Владо Николов завършиха с повече точки от диагонала Смилен Мляков.

Така монтанчани останаха на 3-о място във временното класиране с 12 победи, 5 загуби и 34 точки. Левски продължава да е 4-и с 11 победи, 5 загуби и 31 точки, но преди изиграването на останалите мачове от кръга утре. В следващия, редовен, 18-и кръг Монтана ще гостува на коравия тим на Пирин (Разлог), докато „сините“ са домакини на слабака Дея спорт (Бургас).

Първият гейм на срещата започна по-добре за домакините от Монтана, които бързо поведоха с 6:2 след силни изяви на Аспарух Аспарухов и Виталий Бондар, което накара треньорът на „сините“ Владимир Николов да поиска тайм-аут. Това даде резултат и Левски намали до 6:5 след две силни атаки на Иван Петров и Гордън Люцканов и ас на разпределителя Делчо Раев. Левскарите дори успяха да изравнят при 9:9 след страхотен блок и пусната топка на шотландския център Марк МакГивърн, след което дръпнаха с 10:9 след контра на Смилен Мляков. Разликата леко нарасна до 13:11 след ас на Иван Петров. Преднината на Левски стана 16:12 след две грешки на Златко Кьосев и Бондар от домакините. Монтана реагира и стопи пасива си до 16:15 при сервиси на Бондар, а след това стигна до 17:17 след мощен ас на Аспарухов. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка до 26:26, като на няколко пъти си разменяха водачеството, но в крайна сметка Монтана измъкна гейма при първата си възможност с 28:26 след два страхотни блока на влезлия като резерва Тодор Вълчев и Иван Латунов.

В началото на втората част Левски дръпна с 4:0 след няколко грешки на монтанчани. Въпреки тайм-аута за Даниел Пеев, последва отлична блокада на Теодор Богданов за 5:0. Монтана успя да намали леко изоставането си при 9:6 след атака и мощен ас на Аспарух Аспарухов, а след това до 12:10 след директна точка от начален удар на Тодор Вълчев. Резултатът дори стана 13:12 след ас на Иван Латунов. Играта продължи точка за точка до 17:16, след което домакините изравниха при 17:17 след блок на Латунов. „Сините“ веднага поведоха отново с 20:17 след атака на Смилен Мляков последвана от успешно нападение и блокада на Гордън Люцканов. Монтана за пореден път стопи пасива си до 22:21 след ас на украинския диагонал Виталий Бондар, което принуди Владо Николов да вземе прекъсване. Това даде ефект и Левски успя да затвори гейма в своя полза при 25:22 след грешка от сервис на Монтана, с което изравни резултата на 1:1.

Монтана поведе на старта на третия гейм с 5:2 след две успешни атаки на Аспарух Аспарухов и мощен ас на Виталий Бондар. Независимо от усилията на Левски, монтанчани запазиха преднината си и даже я увеличиха до 12:7 след два аса на Златко Кьосев и грешка на разпределителя на „сините“ Делчо Раев. Левскарите отново се опитаха да стопят изоставането си, но домакините запазиха предимството си до 16:11 след блок-аут на Аспарухов. Монтана продължи да води до 20:14, след което спокойно спечели гейма с убедителното 25:16 след бърза атака през центъра на Иван Латунов и отличен блок на Аспарухов.

Четвъртата част тръгна по-добре за Левски, който поведе с 4:2. Постепенно Монтана обърна до 9:7 в своя полза след атаки Златко Кьосев и Виталий Бондар и два аута на Иван Петров и Марк МакГивърн от „сините“. Левски веднага изравни при 9:9. Играта продължи напълно равностойно и точка за точка до 13:13, след което левскарите дръпнаха с 16:13 след грешка на домакините, ас на Теодор Богданов и пусната топка на Марк МакГивърн през центъра. Монтана съумя да стигне до 16:16 след атака на Кьосев, единична блокада на Иван Латунов и мощен ас на Стефан Чавдаров. Последваха два мини обрата и 18:17 за „сините“ след ас на Смилен Мляков. Разликата стана 20:18 след директна точка от сервис на влезлия като резерва Трифон Лапков. Грешка на Лапков и бомбен ас на Кьосев и 20:20. Силна контра на Аспарух Аспарухов и аут на Иван Петров и 22:20 за Монтана. Левски изравни веднага за 22:22 след отлична блокада на Делчо Раев. Домакините стигнаха до мачбол при 24:22 след нова атака на Аспарухов и аут на Гордън Люцканов, след което спечелиха гейма с 25:22 след блок на Чавдаров, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Монтана бе Аспарух Аспарухов със страхотните 23 точки (2 блока, 2 аса, 56% ефективност в атака и 45% позитивнo посрещане) за победата. Виталий Бондар добави още 20 точки (5 аса!, 1 блок и 47% ефективност в атака) за успеха. За „сините“ Гордън Люцканов реализира 17 точки.

МОНТАНА – ЛЕВСКИ 3:1 (28:26, 22:25, 25:16, 25:22)