Браво, Лъвици! Разкъсахме набързо Куба по пътя към следващата фаза на Световното

1

Волейболистките от националния отбор на България записаха първа победа на световното първенство в Япония. Възпитаничките на Иван Петков срезиха експресно младия тим на Куба с 3:0 (25:10, 25:20, 25:14) в мач от 2-ия кръг на Група В, който се игра в Сапоро. Така Христина Русева и съотборничките й дадоха сериозна заявка, че имат реални шансове да продължат напред в следващата фаза на Мондиал 2018.
Утре националките почиват а във вторник от 10,10 часа България излиза срещу Турция, който е воден от бившия селекционер на България Джовани Гуидети.

По-рано днес в друг двубой от група „В“ Италия победи с 3:0 (25:15, 25:15, 25:18) Канада. За Италия това бе втори успех след този над България в съботния ден.

Момичетата на Иван Петков стартираха устремно. България поведе с 3:0 и 6:2 в началото на двубоя след атака на Гергана Димитрова. Първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за родните националки. Авансът на България стана 7 точки при 10:3. България поведе с цели 12 точки при второто техническо прекъсване – 16:4. Мощна атака на Мария Каракашева – 17:5. Ас на влязлата като резерва Петя Баракова направи 21:7. Атака на Нася Димитрова изведе България напред при 22:7. Единична блокада на Нася Димитрова изведе националките ни до геймбол при 24:8. Атака “краче” на Нася Димитрова донесе успеха на България в първата част с 25:10.

Втората част започна много по-равностойно. България поведе със 7:6, но волейболистките на изравниха при 9:9. момичетата на Иван Петков бързо се съвзеха и дръпнаха с 11:9 и 13:10 след единична блокада на Нася Димитрова. Ас на Мирослава Паскова – 14:10. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България. Българските волейболистки дръпнаха с 23:18. Мирослава Паскова донесе успеха на България във втората част с 25:20.

Третата част стартира превъзходно за България и националките поведоха с 4:0 след атака на капитанът Христина Русева. Момичетата на Иван Петков поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Разликата нарасна на 7 точки при 14:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за България. Двойна блокада на Христина Русева и Мирослава Паскова – 17:10. Разликата от 7 точки се запази и при 20:13. Страхотна комбинация Петя Баракова – Мирослава Паскова 23:13. Гергана Димитрова изведе националките до мачбол при 24:13. Атака в аут на Куба донесе успеха на България в третата част с 25:14 и в мача с 3:0 гейма.

Разпределителката на България Лора Китипова изигра превъзходен двубой и разигра отлично повечето си нападателки.

Четири българки забиха по 11 точки за победата – Мирослава Паскова (1 ас, 2 блока, 40% ефективност в атака), Гергана Димитрова (2 аса, 1 блок, 40% ефективност в атака), Нася Димитрова (2 аса, 3 блока, 75% ефективност в атака) и Христина Русева (2 аса, 3 блока, 66% ефективност в атака).

БЪЛГАРИЯ – КУБА 3:0 (25:10, 25:20, 25:14)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Мирослава Паскова 11, Гергана Димитрова 11, Мария Каракашева 7, Нася Димитрова 11, Христина Русева 11 – Жана Тодорова-либеро (Петя Баракова 1, Веселина Григорова, Ивелина Монова)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ

КУБА: Гретел Бореро 1, Егил Тери 2, Джесика Карбахал 7, Лаура Ернандес 2, Аилама Монталво 9, Диарис Рамос 11 – Лиани Кантон-либеро (Китания Торес 4, Клаудиа Агила, Иви Виля 1, Евиланиа Луис)
Старши треньор: ТОМАС ФЕРНАНДЕС АРТЕАГА.