ЦСКА направи нов обрат и първи стигна до 1/2-финалите, Страхиня изригна с 32 точки

a3762d6f-7685-46e4-8082-a7a0626292f4

ЦСКА стана първия полуфиналист в Efbet Супер Волей. Момчетата на Александър Попов направиха нов обрат и се наложиха у дома над Монтана с 3:1 (18:25, 25:22, 25:21, 25:16) във втората среща от 1/4-финалния плейоф помежду им, игран тази вечер в зала „Васил Симов“ в София.

По този начин „червените“ спечелиха плейофната серия с 2-0 победи и се класираха за полуфиналите. Там ЦСКА очаква победителя от 1/4-финалната двойка между Дея спорт (Бургас) и Черно море, които стигнаха до решителен трети мач след днешната драматична победа на варненци с 3:2 гейма във втория двубой. В полуфиналите ще се играе до 3 победи от 5 мача, а първата среща ще бъде следващия вторник (2 април).

Монтана пък за поредна година отпадна на 1/4-финалната фаза на първенството. Най-вероятно тимът ще завърши на 5-о място в крайното класиране, след като беше 4-и след края на редовния сезон.

Началото на първия гейм беше напълно равностойно до 5:5, след което гостите от Монтана дръпнаха с 8:5 след два силни аса на полския диагонал Кристиан Валчак и контра през центъра на Павел Душков. Това накара треньорът на ЦСКА Александър Попов да вземе прекъсване. Въпреки това, разликата нарасна до 12:6 след успешна контра на Самуил Вълчинов, пусната топка на разпределителя Любомир Агонцев и атака в аут на Александър Симеонов от домакините. Монтана задържа предимството си и дори го увеличи до 17:10 след грешка на Стойко Ненчев от „червените“, след което бе заменен от Тодор Костов. Играчите на Даниел Пеев успяха да задържат преднината си до 22:15 след атака на Валчак, след което спокойно спечелиха гейма с 25:18 след нова атака на Вълчинов.

Втората част започна по-добре за ЦСКА, които поведоха с 3:1 след атака и блокада на Страхиня Бързакович. Монтана веднага изравни за 3:3 след блок-аут на Фахри Путратама и ас на бразилския център Бруно Рубо. Последваха две поредни грешки на гостите и 5:3 за „червените“. Постепенно монтанчани успяха да изравнят при 8:8 след отлична блокада на Бруно Рубо, но армейците моментално си върнаха предимството при 10:8. Разликата нарасна до 14:10 след нови силни изяви на Бързакович, което принуди Даниел Пеев да поиска прекъсване за Монтана. Двата тима продължиха равностойно до 18:14 след нова силна атака на Бързакович и втори тайм-аут за наставника на Монтана Даниел Пеев. Монтанчани успяха да намалят изоставането си до 17:19 след две поредни атаки през центъра на Бруно Рубо. Независимо от усилията на гостите да стигнат до равенство, ЦСКА затвори гейма в своя полза при 25:22 след блок-аут и силен ас на Бързакович, с което изравни резултата на 1:1.

ЦСКА тръгна добре и в третия гейм, като дръпна с 2:0 след грешка на Кристиан Валчак и 4:1 след контра на Страхиня Бързакович. Монтана обаче успя да изравни при 4:4 след атака на Самуил Вълчинов и грешка на Тодор Костов от домакините. „Червените“ моментално си върнаха преднината при 6:4. Гостите стигнаха до ново равенство при 7:7 след грешка на ЦСКА и контра на Фахри Путратама. Нова атака на Бързакович и грешка при мрежата на Павел Душков и 9:7 за армейците. Двата тима продължиха равностойно, но все пак разликата леко нарасна до 14:11 след ас на Александър Симеонов, което пък накара Даниел Пеев да вземе прекъсване. За пореден път благодарение на равностойната игра между двата отбора разликата се запази до 21:18 след успешна атака на Симеонов. Последваха грешка на Бързакович и ас на Самуил Вълчинов – 21:20 и тайм-аут за Сашо Попов и ЦСКА. В крайна сметка домакините измъкнаха гейма с 25:21 след два поредни аса на Бързакович, с което поведоха с 2:1.

Четвъртата част започна равностойно до 3:3, след което Монтана поведе с 5:3 след грешка на домакините и успешна атака на Самуил Вълчинов. ЦСКА веднага стигна до 5:5 след атака и ас на Александър Симеонов. Монтанчани, обаче, си върнаха предимството при 7:5 след атака на Кристиан Валчак. „Червените“ отново изравниха при 7:7, след което равенството се запази до 11:11, като междувременно двата тима си размениха по веднъж водачеството в резултата. След това ЦСКА дръпна с 13:11 след отлична блокада на Стойко Ненчев и силна контра на Страхиня Бързакович. Въпреки прекъсването за Даниел Пеев и Монтана, последваха две атаки в аут на Кристиан Валчак и Фахри Путратама и 15:11. Преднината на армейците стана 18:12 след единична блокада на Александър Симеонов и контра на Тодор Вълчев. Резултатът стана 23:14 след две поредни блокади на Вълчев, след което ЦСКА без проблеми спечели гейма с 25:16 след блок на Бързакович, а с това и мача с 3:1, с което спечели и серията с 2-0 победи.

Страхотен мач за ЦСКА изигра Страхиня Бързакович, който заби 32 точки (4 блока, 3 аса и 53% ефективност в атака – +23) и напълно заслужено бе обявен за MVP на 1/4-финалната серия. Александър Симеонов добави още 13 точки (2 блока, 2 аса, 53% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане – +7) за победата.

За тима на Монтана Кристиан Валчак (1 блок, 2 аса и 54% ефективност в атака – +8) и Самуил Вълчинов (2 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане – +5) реализираха съответно 18 и 15 точки.