България с първа победа на олимпийската квалификация след разгром над Перу

7 Dni Sport22.09.2023
381066598_817540260377364_946211872127694039_n

Волейболистките от националния отбор на България записаха първа победа на олимпийската квалификация в Япония. Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели биха повече от категорично Перу с 3:0 (25:13, 25:18, 25:16) в 5-ата си среща от турнира в Група В, играна тази сутрин в зала „Йойоги Нешънъл Джимнезиум“ в японската столица Токио.

Така българските „лъвици“ остават на предпоследното 7-о място във временното класиране в групата, но вече с 1 победа, 4 загуби и 4 точки, с колкото е и 6-ият Аржентина, но с по-добро геймово съотношение. Утре (23 септември) двата тима ще играят един срещу друг. Мачът ще бъде отново от 07,00 часа българско време сутринта.

Перу пък продължава да е на дъното, на последната 8-а позиция, без победа досега и само един спечелен гейм. Утре перуанките ще излязат срещу Пуерто Рико в първия двубой за деня от 04,00 часа.

Началото на първия гейм беше равностойно до 3:3, след което България поведе с 6:3 след две отлични атаки на Мария Йорданова и страхотна блокада на разпределителката Петя Баракова. Разликата нарасна до 9:4 след атака в аут на Аича Вихил и успешен блок на Мария Кривошийска. Въпреки тайм-аута за треньора на Перу Франсиско Мануел Ервас, преднината на „лъвиците“ стана 11:5 след нов аут на Вихил. Предимството на България набъбна до 15:8 след грешка в атака на Исабела Санчес, а след това до 17:9 след грешка на Флавия Монтес от Перу. Нова блокада на Кривошийска и 18:9. Двата тима продължиха равностойно до 21:12 след успешна атака на капитанката Мирослава Паскова-Кънева, след което България спокойно спечели гейма с убедителното 25:13 след нова атака на Паскова и контра от втора линия на Мария Йорданова.

В началото на втората част България дръпна с 3:1 след атака през центъра на Борислава Съйкова и страхотна контра от втора линия на Мирослава Паскова-Кънева. Перу успя да изравни при 4:4 след грешка на Радостина Маринова и пусната топка на разпределителката Мария Хосе Рохас. Равенството се запази до 7:7, след което перуанките поведоха с 9:7 след грешка на Съйкова и контра блок-аут на Мария Паула Родригес. Това пък накара селекционерът на България Лоренцо Мичели да поиска прекъсване. Българските момичета успяха да изравнят при 10:10 след две мощни атаки на Мария Йорданова. България дори си върна предимството при 13:11 след аут на Аича Вихил и технично пускане на Йорданова. Преднината на България стана 16:13 след атака в аут на Исабела Санчес от Перу. Постепенно Перу успя да изравни при 17:17 след две поредни грешки на младата Микаела Стоянова, която влезе като резерва, което пък принуди Лоренцо Мичели да вземе тайм-аут. Това даде ефект и „лъвиците“ си върнаха преднината при 19:17 след нова атака през центъра на Борислава Съйкова и ас на Петя Баракова. Разликата отново стана три точки – 21:18 след нова отлична атака на Мария Йорданова. Атака в аут на Карла Ортис и отлична изява при мрежата на Йорданова и 23:18. В крайна сметка България без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:18 след нови две блокади на Йорданова и Съйкова и поведе с 2:0.

И на старта на третата част България поведе с 4:2 след силна атака през центъра на Мария Кривошийска и ас на Ради Маринова. Разликата стана 6:3 след страхотно пускане от втора линия на Мария Йорданова, а след това 9:4 след успешен блок и силна контра на Мирослава Паскова-Кънева. След прекъсването за Франсиско Мануел Ервас и Перу предимството на българските момичета стана 13:4 след поредна блокада и контра на Борислава Съйкова, ас на Кривошийска и блок на Петя Баракова. Преднината на България набъбна до 18:4 след нови добри изяви в атака на Съйкова и Паскова и отлични сервиси на Кривошийска. България продължи спокойно и спечели гейма с убедителното 25:16 след успешна атака на влязлата като резерва Елена Бечева, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за България стана Мария Йорданова с 15 точки (2 блока, 43% ефективност в атака и 13% перфектно посрещане) за победата. Борислава Съйкова (2 блока и 63% ефективност в атака) и капитанката Мирослава Паскова-Кънева (1 блок, 48% ефективност в атака и 8% перфектно посрещане) добавиха още 12 и 11 точки за успеха.

За тима на Перу Исабела Санчес и Аича Вихил завършиха с едва 7 и 6 точки.

България – Перу 3:0 (25:13, 25:18, 25:16)

България: Петя Баракова 5, Радостина Маринова 6, Мирослава Паскова-Кънева 11, Мария Йорданова 15, Борислава Съйкова 12, Мария Кривошийска 8 – Мила Пашкулева-либеро (Микаела Стоянова, Маргарита Гунчева, Ива Дудова, Виктория Коева, Елена Бечева 3)

Старши треньор: Лоренцо Мичели

Перу: Мария Хосе Рохас 1, Мария Паула Родригес 4, Исабела Санчес 7, Аича Вихил 6, Марикармен Гереро 1, Флавия Монтес 3 – Есмералда Санчес-либеро (Карла Ортис 2, Диана Де Ла Пеня, Шиамара Алмейда, Даниела Муньос 1, Найели Ябар 1, Мириан Патиньо-либеро)

Старши треньор: Франсиско Мануел Ервас

Снимка: Официална Фейсбук страница на Българската федерация по волейбол