България на четвъртфинал на Евроволей 2023 след победа над Словакия

7 Dni Sport28.08.2023
370961059_798328338965223_1378847650379254659_n

Българският национален отбор по волейбол за жени стигна до четвърфинал на Европейското първенство, след като обърнаха Словакия с 3:2 гейма (16-25, 17-25, 25-19, 25-20, 15:9). Мачът започна лошо за нас и волейболистките на Словакия успяха да поведат с 2:0, но „лъвиците“ се събраха и успяха да направят три много добри гейма, за да обърнат мача и да се класират на четвъртфинала. Това се случва за първи път от 2019 година.

В следващата фаза България ще се изправи срещу Нидерландия, който тим надигра Швейцария с 3:0 гейма.

Радостина Маринова отбеляза 21 точки. Мира Тодорова добави 11 точки, Елена Бечева 8, а по 7 добавиха Мария Йорданова, Петя Баракова и Мария Кривошийска.

България не изигра добре първите два гейма срещу Словакия и логично загуби. Още в началото на мача Словекия стигна до 4:0. Постепенно нашите успяха да се върнат в гейма, но разликата се запази до 8:4, но последваха лоша атака на Мирослава Паскова и атака на Палгутова за 10:4. Разликата продължи да се увеличава до 12:5 и 16:9.

В крайна сметка Словекия запази ритъма и затвори гейма при 25:16.

Втората част започна като първата – с поредни точки за Словакия до 3:0. В крайна сметка „лъвиците“ успяха да намалят изоставането си при 7:8 след атака на Ради Маринова.

Словакия обаче отвърна на удара и стигна до 11:8. Ради Маринова направи добра атака, последва и аут на Палгутова за 11:10.

Постепенно обаче разликата нарастна до 11:20, което разколеба момичетата на Лоренцо Мичели. Последваха няколко грешки на словашките волейболистки и ас на Мира Тодорова, след което разликата се стопи до 20:15, а селекционерът на Словакия Михал Машек взе прекъсване. Словакия взе гейма с 25:17.

Третият гейм обаче бе различен. България поведе с 2:0 и счупи каръка. Момичетата на Мичели продължиха да диктуват нещата и поведоха с 9:5. Предимството нараства до 14:8 и 16:9, което даде необходимото самочувствие на нашите момичета. Словакия съумя да намали пасива си до 14:18 след две атаки на влязлата като резерва Зузана Шепелова и блокада на разпределителката Барбора Кошекова, което накара Лоренцо Мичели да взе тайм-аут за България. България върна две точки за 20:14. След второто прекъсване за Мичели последваха блок-аут на Маринова и отлична изява при мрежата на разпределителката Петя Баракова и 22:18 за България. Българските момичета задържаха преднината си и спечелиха гейма с 25:19 след две отлични блокади на Кривошийска и Бечева, с което намалиха изоставането си на 1:2.

България стигна до изравняване на геймовите след четвъртата част. Геймът започна равностойно до 4:4. България дръпна с 6:4 след отлични изяви на Кривошийска, но Словакия изравни.

Нови две точки преднина, за 8:6, бяха постигнати с атака на Кривошийска и аут на Палгутова.

Разликата нарастна до 11:7 след ас на Маринова и блокада на Петя Баракова. „Лъвиците“ запазиха ритъм и предимство и увеличиха пренината си до 14:9, след пореден блок на Петя Баракова.

Момичетата на Лоренцо Мичели стигнаха до 17:13, волейболистките на Словакия намалиха до 22:19. В крайна сметка обаче нещата минаха по план и България затвори частта с 25:20.

Тайбрекът започна с точка преднина за България – 1:0. Радостина Маринова направи чудесна атака и втора точка за „лъвиците“. Последва атака в аут и трета точка за България. Мария Кривошийска направи успешна блокада и резултатът стана 4:0, което накара треньорът на Словакия да вземе таймаут. Нещата се повториха и блокадата ни заработи за пета точка за България. Словакия върна една точка, след пусната топка, но добра атака на Бечева направи резултата 6:1.

Радостина Маринова не направи добра атака и резултатът стана 6:2. Тя обаче се реваншира при следващото разиграване, като направи успешна атака за 7:2 със своята 20-та точка за България. При 8:3 за България дойде смяната на полетата. След паузата двата отбора си размениха по една точка за 9:4. Последва много дълго разиграване, след което топката излезе в аут, но реферът отсъди докосване на мрежата на Мира Тодорова и точка за Словакия – 9:5.

Пулгатова направи успешна атака и разликата в точките бе намалена до 3. Последва тайм-аут за Лоренцо Мичели. След него волейболистките на Словакия направи грешка и резултатът стана 10:6.

Мирослава Тодорова направи успешна атака и единадесета точка за България. Атаката на Словакия доведе до аут и резултат 12:6.

Мира Тодорова продължи да играе чудесно и направи успешна блокада за 13:6. Радостина Маринова допусна грешка и резултатът стана 14:9. Петя Баракова направи чудесна контра и „затвори“ мача за 15:9.

Автор: Веско Вълчев / „Дспорт“