Лъчезар Вълчев излезе на второ място в европейската ранглиста за юноши след Божидар Саръбоюков

7 Dni Sport19.07.2023
Screenshot 2023-07-19 at 14.03.47

Международният турнир „Пловдив“ се проведе в горещо време на 18 юли в едноименния град и стадион с участието на атлети от България, Бахрейн и САЩ. Европейският шампион на троен скок за юноши под 18 години от 2022-а Лъчезар Вълчев премина за втори път в кариерата си 16 метра и победи с 16.02 (1.7). Атлетът от Разград направи още три сполучливи опита на 15.91 (1.4), 15.81 (1.6) и 15.89 (1.9). Така Вълчев излезе на второ място в европейската ранглиста за сезона при юношите под 20 години, която се води от Божидар Саръбоюков с 16.19 само три седмици преди шампионата на континента в Йерусалим, Израел от 7 до 10 август.

Съотборничката на Лъчезар Димана Йорданова бе първа при жените в тази дисциплина с 12.75 (3.1) като надделя над Ариана Фишер (САЩ) 12.64 (2.4) и Надежда Враджева – 12.61 (1.5), която остана само на 9 сантиметра от норматива за европейското първенство за юноши и девойки под 20 години в Йерусалим.

Хаджер Саад (Бахрейн) спечели две победи в спринта на 100 м и 200 м при жените. Саад бе без конкуренция на 100 м с 11.36 (2.0) следвана от Виктория Георгиева – 11.75 и Кристина Борукова – 12.32.

В сериите Пламена Чакърова бяга 12.07 (0.5), но не стартира на финала. Н

На 200 м, където финалът беше по време, същата тройка бе 1-2-3. Саад направи повече от секунда разлика на Виктория Георгиева с 23.58 срещу 24.73 (0.4), а Борукова бе трета с 25.12.

В спринта на 100 м и 200 м при мъжете победите отново бяха за Бахрейн. Сааед Ал-Халди първо бяга 10.27 (2.3) в сериите на 100 м, а по-късно спечели финала с 10.25 пред Венелин Камбуров – 10.62 и Антонио Иванов – 10.66. Ибрахим Симон (Бахрейн) също показа добра форма в подборните бягания на 100 м с 10.71 (2.3), но на финала бе дисквалифициран заради фаул старт.

Али Юсуф Абас постави най-силното постижение на турнира на 200 м с 20.50 (0.4). Негови подгласници от друга серия станаха сънародниците му Муса Али Исса – 21.11 (0.5) и Хюсеин Ибрахим – 21.34 (0.5).

В скока на дължина при мъжете спечели юношата Калоян Айрянов със 7.19 (0.6) пред шампиона на десетобой Крум Захариев – 7.07 (4.3) и бронзовия медалист от европейското първенство за юноши под 18 години на троен скок от 2022-а – Васил Русенов – 7.02 (1.1).

Крум Захариев участва и на скока на височина при мъжете, където скочи – 1.85, колкото и победителя 17-годишния Христо Атанасов, а трети бе 15-годишния Владимир Козарев с 1.70.

Ирен Саръбоюкова се справи с 1.75 в скока на височина при жените за победата си.

В овчарския скок бургаските братя Камен Ценков и Виктор Ценков оглавиха класирането съответно с 5.00 и 4.80, а трети е пловдивчанинът Йордан Киров – 4.20.

Автор: „Атлетика.бг“

Снимка: „БНТ“