България с много престижна победа над Нидерландия на Европейското първенство

7 Dni Sport11.07.2023
Screenshot 2023-07-11 at 19.14.44

Национален отбор по волейбол на България до 17 години за девойки стартира по великолепен начин европейското първенство в Сърбия след 3:1 (25:23, 15:25, 25:23, 30:28) над Нидерландия.

Двубоят започна много напрегнато и равностойно. Двата тима се преследваха в точките до 7:7. Тогава България направи три поред и за първи път се откъсна. Преднината ни продължи да расте и стана 17:12. В този момент мече нямахме право да изпуснем гейма. Нидерландките обаче не се предадоха. Успяха да съкратят пасива си дори до една точка – 23:24. След като изпуснахме три геймбола, затворихме частта с 25:23.

Във втория гейм интрига реално нямаше. „Лалетата“ поведоха рано и не ни позволиха дори да помисли за нещо повече. Последното равенство бе в самото начало – 2:2. Нидерландия през цялото време увеличаваше преднината си и спечели убедително с 25:15.

Третата част тръгна устремно за България. Първите 3 точки бяха наши. Толкова силно заиграхме, че поведохме с 9:3. След това държахме дистанция с 13:7. Опасното стана, когато Нидерландия ни доближи на две точки 15:13. Българките се стегнаха и пак взеха сериозен аванс с 20:15. Отново ни се наложи да показваме характер. Съперничките стигнаха до 23:22. Изпуснахме един геймбол, но бяхме безпогрешни при втория – отново 25:23.

Четвъртата част беше изключително оспорвана. Двата отбора си разменяха точки и трудно стигаха до сериозен аванс. Драмата беше пълна до самия край. Нидерландия поведе с 23:21 и гледаше към тайбрека. Тогава българките направиха три поредни точки стигнаха до мачбол -24:23. Крайният успех дойде при 30:28.

Над всички за България бе Вяра Парапунова със страхотните 19 точки (59% ефективност в атака и 65% позитивно посрещане) за победата. За тима на Нидерландия Росмарийн Грутерс (3 аса, 31% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) и Лорин Геердес (1 ас и 55% ефективност в атака) завършиха с по 13 точки, но и това не помогна за успех.

По-рано в друг мач от групата Италия победи Полша с 3-2 (23:25, 25:14, 25:17, 23:25, 15:10). Утре България играе втори двубой в групата срещу Грузия от 13:00 часа.

Снимка: Фейсбук страница на Българска федерация по волейбол