България изпусна чудесна победа срещу Доминиканската република в Лигата на нациите

7 Dni Sport01.06.2023
Screenshot 2023-06-01 at 11.12.25

Волейболистките от националния отбор на България изпуснаха чудесна възможност да запишат втора поредна победа в тазгодишната Лига на нациите. Момчетата на селекционера Лоренцо Мичели отстъпиха драматично на Доминиканската република с 2:3 (25:22, 16:25, 25:16, 14:25, 11:15) във втория си мач от турнира в Група 2 от първата състезателна седмица на Лигата, игран тази сутрин в зала „Нипон Гайши“ в Нагоя (Япония).

Така българските „лъвици“ имат в актива си 1 победа, 1 загуба и 4 точки. От друга страна това беше първа победа за Доминиканската република в световната надпредвара, като има 1 загуба и 2 точки.

Утре (2 юни) е почивен ден за България, а следващата среща на българският тим е срещу домакините от Япония в събота (3 юни) от 13,10 часа българско време. Доминиканките пък утре ще играят с Нидерландия от 10,10 часа.

Началото на първия гейм беше по-добро за българските момичета, които поведоха с 4:2 след успешна атака на Радостина Маринова и силна контра на разпределителката Петя Баракова. Разликата нарасна до 8:4 след атака в аут на Хинейри Мартинес и блокада на Елена Бечева. Постепенно Доминиканската република намали до 8:7 след мощна атака на Гайла Гонсалес и блок на Хинейри Мартинес. Последваха две атаки в аут на доминиканките и 10:7. Въпреки усилията на доминиканките, преднината на България стана 15:10 след блокада на Баракова и докосване на мрежата от съперничките. „Лъвиците“ запазиха предимството си до 18:13 след пусната топка на Баракова. България успя да задържи разликата и спечели спокойно първия гейм с 25:22 след грешка в атака на Гайла Гонсалес.

Втората част тръгна по-добре за Доминиканската република, които бързо поведоха с 5:0 след атака на Гайла Гонсалес последвана от силни изяви на сестрите при мрежата Брайелин и Хинейри Мартинес при сервис на Гонсалес. Това накара селекционерът на България Лоренцо Мичели да поиска тайм-аут. Въпреки това, доминиканките запазиха преднината си до 8:3 след успешна атака на Йонкайра Пеня. Разликата нарасна до 11:5 след две атаки през центъра на Лисвел Еве. Българките успяха да намалят изоставането си до 8:12 след две силни атаки на Елена Бечева. Доминиканската република си върна преднината при 14:8 след блок-аут на Брайелин Мартинес и ас на Лисвел Еве. Резултатът стана 18:10 след бърза контра през центъра на Хинейри Мартинес и второ прекъсване за Лоренцо Мичели и България. Последваха блок-аут на Мария Йорданова и ас на Радостина Маринова и 18:12. Преднината на Доминиканската република стана 21:13 след две грешки на българските момичета, след което състезателките на Маркос Квиек без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:16 след отлична блокада на Хинейри Мартинес.

Третият гейм стартира равностойно до 4:4, след което България поведе със 7:4 след атака от краче на Мира Тодорова, ас на Мария Йорданова и грешка в нареждането на доминиканките. Преднината на България нарасна до 10:5 след блокада на появилата се в игра като резерва Борислава Съйкова и грешка на Брайелин Мартинес. Равностойната игра между двата тима продължи до 14:9, след което последваха атака през центъра и ас на Съйкова и аут на Гайла Гонсалес за 17:9. Българските „лъвици“ запазиха предимството си до 20:12 след блок-аут на Мария Йорданова, след което спечелиха гейма с убедителното 25:16 след блок-аут на Елена Бечева и поведоха с 2:1.

В началото на четвъртата част Доминиканската република дръпна бързо с 2:0 след атака през центъра на Хинейри Мартинес и ас на Гайла Гонсалес. Постепенно българските момиче успяха да изравнят при 6:6 след нова атака на Радостина Маринова и контра блок-аут на Елена Бечева. Последваха две отлични атаки на Гонсалес и 8:6 за доминиканките и прекъсване за Лоренцо Мичели и България. Въпреки това, разликата стана 11:6 след блокада на Хинейри Мартинес последвана от контри на Гонсалес и Брайелин Мартинес от втора линия. Преднината на Доминиканската република стана 13:7 след контра блок-аут на Йонкайра Пеня и втори тайм-аут за селекционерът на България. Българките успяха да стопят пасива си до 11:13 след две грешки на Пеня от доминиканките и контра на Мария Йорданова. Доминиканската република си възстанови предимството при 17:11 след нови силни изяви на Хинейри Мартинес и Гайла Гонсалес. Разликата стана 20:12 въпреки предприетите смени от страна на Лоренцо Мичели. В крайна сметка доминиканките спечелиха гейма с 25:14 след поредна успешна атака на Брайелин Мартинес и вкараха мача в решаващ тайбрек.

Решаващата пета част стартира равностойно до 4:4, след което България поведе с 6:4 след атака и ас тип „чекмедже“ на Мира Тодорова. Последваха две успешни атаки на Брайелин Мартинес и 6:6. Доминиканките дори дръпнаха с 9:6 след две атаки в аут на Радостина Маринова и Елена Бечева и контра на Брайелин Мартинес. Преднината на Доминиканската република стана 11:6 след нови атаки на Гайла Гонсалес и Брайелин Мартинес. Постепенно България успя да намали до 11:13 след отлична изява при мрежата на Мира Тодорова. Все пак, състезателките на Маркос Квиек спечелиха тайбрека с 15:11 след атака през центъра Хинейри Мартинес и успешна блокада на Йонкайра Пеня, а с това и мача с 3:2.

България – Доминиканска Република 2:3 (25:22, 16:25, 25:16, 14:25, 11:15)

България: Петя Баракова, Радостина Маринова, Мария Йорданова, Елена Бечева, Мира Тодорова, Мария Кривошийска – Мила Пашкулева-либеро

Старши треньор: Лоренцо Мичели

Доминиканска Република: Ниверка Марте, Гайла Гонсалес, Брайелин Мартинес, Йонкайра Пеня, Хинейри Мартинес, Лисвел Еве – Янейрис Родригес-либеро

Старши треньор: Маркос Квиек

Снимка: Официална Фейсбук страница на Българска федерация по волейбол