Пирин Благоевград победи Ботев Враца в мач с две дузпи

7 Dni Sport27.05.2023
Пирин Благоевград - Ботев Враца, Александър Дюлгеров

Пирин Благоевград постигна изключително важна победа с резултат 2:0 в домакинството си на Ботев Враца в двубой от 33-ия кръг в групата на изпадащите на efbet Лига. И двете попадения паднаха през втората част и дойдоха от дузпи, когато се разписаха Даниил Кондраков в 56-ата и на Венцислав Бенгюзов във втората минута от добавеното време.

Като цяло срещата няма да се запомни с нещо много специално, тъй като чистите ситуации почти липсваха. През първото полувреме гостите от Враца имаха по-чистите положения и на два пъти бяха близо до попадението, а при първата от тях дори удариха греда. През вторите 45 минути домакините заиграха доста по-добре и заслужено стигнаха до успеха благодарение на двете дузпи.

По този начин Пирин събра 30 точки и се изкачи до третата позиция в групата, с четири пункта повече от Хебър Пазарджик, който е на мястото за плейоф. Ботев Враца остава на лидерското място в групата с 32 точки и няма риск да изпадне от елита. В следващия предпоследен кръг „орлетата“ гостуват на Берое, докато врачани приемат Хебър.

Първата ситуация в срещата бе в третата минута, когато Андрей Йорданов отправи изстрел от дистанция, но над вратата на Красимир Костов.

Три минути по-късно гостите от Враца отговориха и имаха страхотен шанс да открият резултата. Мартин Кавдански пресече една топка в своята половина, след който направи страхотен самостоятелен рейд, премина през трима играчи, влезе отляво в наказателното поле и след това опита да центрира. Топката обаче придоби интересна траектория и за малко да попадне във вратата на Максим Ковальов, но се отби от лявата му греда.

В следващите минути действията на терена се развиваха основно в центъра, а малкото атаки от двата отбора не водеха до нищо по-сериозно от някой ъглов удар.

В 23-ата минута Венцислав Бенгюзов шутира директно от пряк свободен удар, но високо над гредата.

Домакините от Пирин позасилиха пресата и изпълниха шест поредни корнера в рамките на две-три минути, които внедоха лек смут в отбора на гостите, но реални опасности за Костов липсваха.

Въпреки това Ботев създаде втора чиста голова ситуация в 29-ата минута. Младият Иван Нешков получи от Красимир Тодоров точно пред границата на наказателното поле и шутира отлично, но вратарят Ковальов изби. След това Диого Барбоса реши да върне топката към точката за дузпа, където обаче имаше само футболисти в зелено. Това беше и първият точен удар в мача.

До почивката Пирин така и не успя да измисли нещо интересно в атака, докато врачани стояха стабилно и почивката дойде без попадения.

Втората част стартира също без особени опасности пред някоя от двете врати.

Така се стигна до 54-ата минута, когато домакините получиха шанс да изпълнят дузпа. Илкер Будинов получи хубав пас в коридор, влезе отдясно в наказателното поле и центрира. Получи се рикошет след шпагата на Меси Биатумусока, след което топката се отби от ръката на Момчил Цветанов и главният съдия Ивелин Занев посочи бялата точка. Даниил Кондраков се зае с изпълнението и, въпреки че Костов „хвана“ ъгъла, не успя да спаси силния удар на украинеца – 1:0 в 56-ата минута.

На терена отново последваха скучни минути, в които не се случваше нищо интересно.

В 73-ата минута Йорданов отправи силен изстрел от дистанция, но безкрайно неточен. Минута по-късно Даниел Генов получи празно пространство пред наказателното поле на домакините и реши да стреля от дистанция, но и неговият мерник бе изключително крив.

Пирин имаше нелош шанс да вкара втори гол в 79-ата минута, когато Венцислав Бенгюзов центрира отлично от свободен удар в наказателното поле на Ботев, където Вячеслав Велев се извиси и стреля точно с глава, но право в Костов, който улови.

В последната 90-а минута Цветанов извърши нова дузпа, след като задържа в наказателното поле Александър Дюлгеров след центриране в наказателното поле. Първоначално играта продължи, но съдията бе извикан да разгледа сам ситуацията с помощта на ВАР и посочи за втори път бялата точка. Този път Венцислав Бенгюзов се зае с изпълнението и реализира за крайното 2:0 в във втората минута от добавеното време на срещата.

Пирин Благоевград – Ботев Враца 2:0

1:0 Даниил Кондраков (дузпа) 56′

2:0 Венцислав Бенгюзов (дузпа) 90+2′