Нефтохимик е новият волейболен шампион след драматична победа над Хебър

Волейбол Нефтохимик

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) е новият волейболен шампион на България! Момчетата на треньора Атанас Петров детронираха вече бившия носител на титлата Хебър (Пазарджик), след като го пречупи и надделя изключително драматично у дома с 3:2 (25:17, 25:23, 21:25, 22:25, 15:12) в решаващия мач №5 от финалния плейоф в efbet Супер Волей, игран тази вечер в препълнената зала „Младост“ в Бургас.

Така Нефтохимик успя да спечели финалната серия с 3-2 победи и взеха реванш за загубените финали от Хебър през 2021-а и 2022-а година. Бургазлии печелят титлата на България за 6-и път в историята си след 2007, 2017, 2018, 2019 и 2020 година. Те ще играят и в най-силния европейски клубен турнир през следващия сезон – Шампионската лига за мъже.

От друга страна Хебър изпусна страхотна възможност да запише златен требъл за втора поредна година и остана със сребърните медали от шампионата за трети път след 2019-а и 2020-а година.

Две поредни блокади на Душан Лопар спряха атаки на Джулио Саби и Николай Николов и Нефтохимик поведе с 6:1. Камило Плачи взе прекъсване за Хебър. Пайп на Аксел Трухчев направи резултата 8:3. Калоян Балабанов атакува успешно по острия диагонал от зона 4 – 9:3. Матей Михайлович атакува по правата от зона 2 за 10:4. Аксел Трухчев атакува покрай двойна блокада за 12:6. Блокаут на Якопо Масари – 8:13. Калоян Балабанов атакува технично за 14:9. Джулио Саби атакува в мрежата и Нефтохимик взе преднина от 16:10. При 10:17 Камило Плачи взе второто прекъсване за Хебър в първата част. Калоян Балабанов атакува успешно за 18:10. Александър Туш замени Добромир Димитров в състава на тима от Пазарджик. При 21:14 Александер Туш стъпи на крака на Матей Михайлович.

Наложи се австрийският разпределител да бъде заменен от Добромир Димитров. Аксел Трухчев атакува между двойната блокада за 22:14. Калоян Балабанов атакува технично от зона 4 и нефтохимик спечели първата част с 25:17.

Матей Михайлович атакува успешно и Нефтохимик поведе с 5:3 в началото на втората част. Блокаут на Калоян Балабанов и 6:4. Якопо Масари атакува в антената – 8:5. Тодор Алексиев атакува успешно по диагонала от зона 4 за 11:12. Атанас Петров взе прекъсване за бургазлии. Тодор Алексиев изведе Хебър напред при 13:12. Блокаут на Матей Михайлович и Нефтохимик отново излезе напред с 14:13. Аксел Трухчев атакува в антената и волейболистите от Пазарджик пак поведе с 15:14. Душан Лопар записа малко куриозна атака за 16:16. Блокада на Калоян Балабанов спря атака на Джулио Саби за 19:19. Изключително технична атака в задно поле на Калоян Балабанов и 20:20. Блокаут на Джулио Саби и 22:20 за Хебър. Атанас Петров взе прекъсване за бургазлии. Мощна атака на Аксел Трухчев и 22:23. Камило Плачи взе прекъсване. Аксел Трухчев изравни при 23:23. Калоян Балабанов донесе последната точка във втората част за 25:23.

В началото на третия гейм Хебър тръгна силно и поведе с 5:2 след две мощни атаки на Тодор Алексиев и задържана топка на Аксел Трухчев от домакините, което пък накара треньорът на Нефтохимик Атанас Петров да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата леко нарасна до 8:4 след технично отиграване на Якопо Масари. Двата тима продължиха равностойно до 12:8 след силен блок-аут на Джулио Саби. Преднината на настоящите шампиони стана 14:9 след бомбен ас на влезлия само за изпълнение на сервис Илия Петков. Нефтохимик успя да намали изоставането си до 12:14 след две грешки на Хебър и страхотна контра на Трухчев, което принуди Камило Плачи да поиска прекъсване за пазарджиклии. Равностойната игра между двата отбора отново продължи до 19:17, след което последваха два блок-аута на Саби и силен ас на разпределителя Добромир Димитров и 22:17 за Хебър. В крайна сметка играчите на Камило Плачи спечелиха гейма с 25:21 след мощна и бърза атака през центъра на Виктор Йосифов и намалиха изоставането си на 1:2.

Четвъртата част стартира напълно равностойно до 6:6, след което Хебър поведе с 8:6 след две отлични блокади на Виктор Йосифов и Якопо Масари. Нефтохимик веднага изравни пи 8:8 след силна атака на Матей Михайлович и грешка на Добромир Димитров от шампионите. Бургазлии дори излязоха напред в резултата при 9:8 след страхотно отиграване при мрежата на Красимир Георгиев. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което Хебър отново дръпнаха с 13:11 след атака в аут на Калоян Балабанов от домакините и нов бомбен ас на влезлия само за изпълнение на сервис Илия Петков. Независимо от прекъсването за Атанас Петров и Нефтохимик, последва силна контра блок-аут на Тодор Алексиев и 14:11. Последваха грешки на Илия Петков на сервис и Алексиев в атака и 14:13. Опитният посрещач на Хебър веднага се реваншира и 15:13. Разликата нарасна до 18:15 за „тигрите“ след мощна атака от втора линия на Джулио Саби. Преднината на Хебър стана 21:17 след нови страхотни атаки на Саби. Шампионите спокойно спечелиха гейма с 25:22 след атака-пайп в аут на Аксел Трухчев и вкараха финал №5 в решителен тайбрек.

И решителният пети гейм стартира равностойно до 3:3, след което Нефтохимик поведе с 5:3 след нова силна атака на Матей Михайлович и страхотен ас на Калоян Балабанов. Хебър успя да изравни при 7:7 след успешна атака на Джулио Саби и ас на Якопо Масари. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за настоящите шампиони след страхотен блок на Илия Петков. Двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 10:10, след което Нефтохимик излезе напред с 11:10 след поредна страхотна атака на Михайлович. Това накара Камило Плачи да вземе прекъсване за Хебър. Бургазлии направиха резултата 13:11 след нов страхотен ас на Балабанов. Домакините стигнаха до мачбол при 14:11 след силна контра на Аксел Трухчев. Въпреки второто прекъсване за Плачи и Хебър, Нефтохимик спечели тайбрека с 15:12 след поредна атака на Михайлович, а с това мача и титлата на България.

Страхотен мач за Нефтохимик изигра Калоян Балабанов, който заби 26 точки (3 блока, 3 аса, 47% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане – +15) за победата. Аксел Трухчев (1 блок, 46% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане – +4) и Матей Михайлович (39% ефективност в атака – +4) добавиха по 19 точки за успеха.

За тима на Хебър Джулио Саби реализира 22 точки (3 блока и 46% ефективност в атака – +8). Якопо Масари (4 блока, 1 ас, 32% ефективност в атака и 34% позитивно посрещане – +9) и Тодор Алексиев (1 блок, 34% ефективност в атака и 19% позитивно посрещане – +4) се отчетоха с 15 и 12 точки, но и това не помогна за победа.

Финал №5 в НВЛ:

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:2 (25:17, 25:23, 21:25, 22:25, 15:12)
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев 6, Матей Михайлович 19, Аксел Трухчев 19, Калоян Балабанов 26, Красимир Георгиев 8, Душан Лопар 6 – Симеон Добрев-либеро (Мариян Наков, Петър Бъчваров 1)

Старши треньор: Атанас Петров

ХЕБЪР: Добромир Димитров 1, Джулио Саби 22, Якопо Масари 15, Тодор Алексиев 12, Виктор Йосифов 9, Николай Николов 5 – Теодор Салпаров (Александър Туш, Илия Петков 3, Пламен Шекерджиев, Петър Каракашев)

Старши треньор: Камило Плачи

Автор:Спортал

Снимка:Официална фейсбук страница на НВЛ