60 години „Герена“

7 Dni Sport10.03.2023
Левски - Лудогорец, Фенове

„Георги Аспарухов“ е стадионът, Левски е в нашите сърца!“. Това е една от песните на сините, която може да се чуе на всеки домакински мач на сините. Преди десетилетия възгласите със сигурност са били други, но точно на този ден преди 60 години те започват д огласят сегашния дом на столичния гранд.

Тогава третият стадион в историята на клуба отваря врати за двубоя от 16-ия кръг на Първенството между Левски и Спартак Плевен. Домакините печелят по безапелационен начин – с 4:0. Първият гол на съоръжението е дело на Христо Илиев-Патрата, който открива след четвърт час игра. В 64-ата минута Александър Костов удвоява, а до края на сблъсъка Георги Соколов-Соколето реализира 2 дузпи и оформя крайния резултат.

Сезон е разочароващ за сините – финишират шампионата на 6-о място, а за купата отпадат на 1/2-финал и остават с празни ръце. Но постепенно правят така, че съоръжението в „Долината на глинените гърнета“ да стане тяхна крепост. От 1 октомври 1966 г. (1:2 срещу Ботев Пд) до 23 февруари 1985 г. (2:3 срещу Миньор Пк), или 18 години, 4 месеца и 22 дни Левски изиграва 203 поредни мача без загуба на своя стадион – рекорд в клубния ни футбол!

Години по-късно легендата Кирил Ивков разказва, че Сашо Костов – отбелязал в първия двубой, нахъсвал колегите си поставяйки 4 пръста на вратата на излизане от съблекалнята – знак, че трябва да се вкарат поне толкова попадения. Най-голямата победа в първенството е на 27 февруари 2015-а – 8:0 над „Хасково“, а най-голямото поражение – 3:6 от Ботев Враца на 11 декември 1985-а.

10 март 1963 година

ЛЕВСКИ – СПАРТАК ПЛ 4:0

Б. Александров, Ив. Манолов, Т. Ботев, Ив. Здравков, Т. Проданов (46 – Д. Йорданов), Ив. Вуцов, Ст. Абаджиев, Хр. Илиев, Л. Гайдаров, Г. Соколов, Ал. Костов

Н. Стоянов, Здр. Ченков, П. Димитров, М. Върбанов, Хасанов, Пешаков, С. Върбанов, П. Боянов, Вл. Попов, Г. Лазаров, Ст. Здравков

Голмайстори: 1:0 Хр. Илиев 15, 2:0 Ал. Костов 64, 3:0 Г. Соколов 79-д., 4:0 Г. Соколов 87-д.

Съдия: Гочо Русев

ЧК: Ст. Здравков (С) – 85

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Строежът на стадиона в столичния квартал „Герена“ започва през 1960 г. Проектант е инж. Лазар Парашкевов. Първият мач на новото съоръжение е на 10 март 1963 г. срещу плевенския Спартак (4:0). През 1986 г. е поставено осветление и първото светлинно табло. От 1990 г. носи името на клубната легенда Георги Аспарухов. В периода 1992-1998 г. съоръжението е затворено. Новоремонтираният стадион е открит на 5 май 1999 г. с двубоя Левски – Литекс (0:0). На 3 февруари 2013-а е взривена козирката на стария Сектор А и започва реновация. Новата трибуна е открита на 23 април 2016 г. с шампионатния двубоя Левски – Лудогорец (0:0).

Павел Панов е футболистът, отбелязал най-много голове на „Герена“ в шампионатни мачове – 58, следван от Наско Сираков – 56, Михаил Вълчев – 52 и Георги Аспарухов – 51.

Рекорден брой голове за едно полувреме на своя стадион в А група Левски реализира при 7:1 над Пирин Бл на 12 септември 1980 г. Всички 7 попадения падат след почивката само за 33 минути – от 52-ата до 85-ата.

В 71 поредни мача на своя стадион в продължение на повече от 6 години – от 13 октомври 1985 г. до 19 октомври 1991 г. сините не са пропуснали нито веднъж да вкарат гол на своите съперници. Серията започва с 3:0 срещу Сливен в осмия кръг на първенството 1985/86 г. и завършва с 3:1 над Пирин Бл в 10-ия кръг на сезон 1991/92 г. Първият тим, който не получава гол на „Герена“ е великотърновският Етър – 0:0 на 2 ноември 1991 г.

На този стадион Левски записва 42 поредни победи в А група от 3:0 на 29 април 2000 г. до 1:0 над Черно море на 23 февруари 2003 г. Поредицата прекъсва Славия с треньор Миодраг Йешич – 2:1 за белите на 8 март 2003 г.

От 11 април 1970 г. до 17 март 1971 г. включително Левски играе 10 поредни мача на „Герена“, без да допусне гол в своята врата. Към тези 900 игрови минути трябва да прибавим още 15 без гол преди поредицата (2:2 срещу Етър на 28 март 1970 г.) и още 27 минути срещу Янтра Габрово на 4 април 1971 г. – 3:2 за Левски краен резултат, което прави общо 942 минути без попадение във вратата на домакините.

Най-голямата победа на сините на този стадион е в евротурнирите – 12:2 срещу финландския Рейпас Лахти на 16 септември 1976 г. в 1/16-финал за КНК.

Кирил Миланов е футболистът, отбелязал най-много голове в един мач на „Георги Аспарухов“ – 6 на мача с Рейпас на 16 септември 1976 г.

Левски е вкарал най-много голове на своя стадион в А група през сезон 1999/2000 г. – 43 в 15 двубоя. Общият баланс в периода е 10 победи „на нула”, 4 победи с по един допуснат гол и само едно равенство – 1:1 срещу Литекс на 8 април 2000 г.

Автор: Янаки Димитров / „Тема спорт“