Смоленски от ЦСКА потопи Левски в Благоевград, „сините“ с антирекорд

Пирин Благоевград - Левски,

Левски не успя да победи Пирин като гост в Благоевград, завършвайки 1:1 в двубой от 20-ия кръг на efbet Лига.

„Сините“ поведоха в резултата в 14-ата минута, когато Асен Чандъров реализира точно дузпа, отсъдена за ига с ръка на Венцислав Бенгюзов в наказателното поле. Пирин изравни резултата в 45-ата минута, когато Мартин Смоленски засече центриране по земя отдясно на Илкер Будинов, пращайки топката в мрежата на „сините“.

Така тимът на Станимир Стоилов вече 10 поредни мача е без победа в родния елит. „Сините“ нямат успех от 8-и октомври, когато бе надвит Ботев Пловдив на стадион „Георги Аспарухов“. Това е и изравнен антирекорд  от 60 години за най-много поредни мачове без победа за Левски.

С този хикс столичният тим събра 31 точки на 8-ото място във временното класиране, където „орлетата“ са 14-и с 13 пункта.

Още във втората минута гостите създадоха първото голово положение в мача. Филип Кръстев центрира от корнер, а Хосе Кордоба надскочи персоналния си пазач, за да насочи с глава. Опитният Янко Георгиев беше на своето място и отрази. Тогава Бенгюзов и Роналдо се сдърпаха при борба за високата топка. И докато опитният футболист на Пирин настояваше за фаул в атака, ВАР посъветва рефера Драгомир Драганов да прегледа ситуацията за потенциална дузпа. Видя се, че при скока си №73 от домакините докосва коженото кълбо с ръка, което в крайна сметка се оказа достатъчно и за отсъждането на наказателен удар.

Изненадващо с отговорната задача се нагърби новото попълнение Асен Чандъров, който запази самообладание и с шут в средата на вратата направи 0:1!

В 27-ата Хосе Кордоба центрира отлично в наказателното поле на Пирин към самотния Асен Чандъров. Той се извиси и стреля с глава, но неточно. Две след това Мартин Смоленски беше изведен пред Пламен Андреев отлично, ала стражът на Левски пресече предварително топката и спаси.

Пет преди края на първата част чрез високата си преса „сините“ можеха да удвоят. Уелтън пробяга над 20 метра с топка в крака и стреля, но Янко Георгиев отрази. В добавеното време на първото полувреме Илкер Будинов напредна отдясно и сви топката към Мартин Смоленски, който с десния крак прати топката във вратата на столичани.

Втората част и самото ѝ начало не предложи големи положения до 62-ата минута, когато воле на Мартин Смоленски отиде аут. Шест след това Иван Тасев стреля, но Пламен Андреев се намеси. В 72-ата двата отбора започнаха разправа помежду си, което накара Драгомир Драганов да покаже няколко жълти картона на футболисти от двата тима.

В 77-ата Янко Георгиев беше единствената причина Роналдо да не празнува гол, след като бразилецът получи топка отляво и стреля, а Георгиев „хванат в крачка“ спаси с една ръка – феноменална намеса.

Натискът на „сините“ продължи, като 8 минути преди края на редовното време удар с външен фалц на Галчев профуча покрай вратата на благоевградчани.

Защитата на Пирин удържаше натиска на тима на Станимир Стоилов, като при всеки удобен случай търсеше влезлия като резерва Преслав Йорданов, но и пред него не се появяваха чисти положения.

Вратарят на Пирин направи страхотно спасяване секунди след изтичането на редовното време, когато плонжира и изби летящата към долния ляв ъгъл топка, изстреляна от Илиян Стефанов.

Източник: „Гонг“

Съставите:

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров (К), 11. Андрей Йорданов, 73. Венцислав Бенгюзов (74′ – 10. Славчо Шоколаров), 19. Вячеслав Велев, 14. Даниил Кондраков, 17. Илкер Будинов, 31. Красимир Станоев, 18. Мартин Смоленски (79′ – 8. Дмитро Семеньов), 45. Христофор Хубчев, 20. Чебраило Макрецкис

Резерви: 12. Максим Ковальов, 26. Иван Тасев, 29. Мартин Бачев, 9. Преслав Йорданов, 72. Раян Сенхаджи, 10. Славчо Шоколаров, 8. Дмитро Семеньов, 23. Димитър Тонев, 24. Борис Тютюков

Старши треньор: Христо Янев

Левски: 1. Пламен Андреев (К), 9. Рикардиньо, 10. Ивелин Попов, 17. Уелтон, 18. Роналдо, 20. Асен Чандъров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Ноа Сонко Сундберг, 30. Филип Кръстев, 33. Хосе Кордоба, 88. Марин Петков

Резерви: 13. Николай Михайлов, 5. Келиан Ван Дер Каап, 14. Илиян Стефанов, 24. Борислав Рупанов, 27. Асен Митков, 50. Кристиан Димитров, 71. Антоан Стоянов

Старши треньор: Станимир Стоилов

Съдия: Драгомир Драганов

Жълти картони: Христо Янев, Венцислав Бенгюзов, Александър Дюлгеров, Христофор Хубчев, Янко Георгиев (Пирин); Хосе Кордоба (Левски)