Европейският шампион гостува на България, минута мълчание преди мача

Национален отбор по баскетбол жени

Женският национален отбор на България по баскетбол приключва участието си в квалификациите за ЕвроБаскет 2023 с домакинство на шампиона на Стария континент Сърбия. Възпитаничките на селекционера Стефан Михайлов приемат първенеца на Европа тази вечер от 18:00 часа в зала „Арена Самоков“.

Мачът, който се явява последен в група „E“ на пресявките, няма никакво значение за крайното класиране в групата. България вече загуби шансове за участие на шампионата, след като допусна три поражения в първите си три срещи, докато сръбкините заковаха три успеха и продупчиха билета си за финалите. Втори в класирането ще остане отборът на Хърватия с баланс от 2-2.

Българките вече имаха шанса веднъж да се изправят срещу състава на Сърбия, като първият мач Белград завърши с убедителна домакинска победа със 79:51. Тогава „плавите“ решиха мача си още до почивката, а през второто полувреме българките показаха по-добро лице, но не успяха да се спасят от грешната стъпка срещу най-квалитетния отбор в Европа.

Двубоят ще започне с минута мълчание в памет на жертвите от земетресенията в Турция и Сирия. Този мач, както и всички, администрирани от ФИБА през седмицата, ще започнат с минута мълчание в памет на хилядите загинали след опустошителните земетресения в ранните часове на понеделник.

Селекционерът Стефан Михайлов ще разчита на следните баскетболистки за срещата тази вечер: Гергана Иванова – Келетерн (Германия), Карина Константинова – Кефлавик (Исландия), Теодора Динева – Берое Стара Загора, Радостина Христова – Берое Стара Загора, Цветомира Наумова – Берое Стара Загора, Деяна Стояновска – Берое Стара Загорa, Борислава Христова – Сепси (Румъния), Габриела Николова – Монтана 2003, Моника Борисова – Рилски спортист, Александра Петрова – Монтана 2003, Катрин Стоичкова – Емполи (Италия), Александра Петрова – Александрия (Румъния), Деница Манолова – Рилски спортист

В групата на Сърбия пък са следните състезателки: Ивана Раца, Невена Йованович, Александра Цървендакич, Ивон Андерсън, Драгана Станкович, Йована Ногич, Кристина Топузович, Александра Станацев, Маша Янкович, Тина Крайшник, Катарина Зек, Мина Джорджевич