7 Dni Sport15.08.2022
Виктория Томова,

Виктория Томова продължава изкачването си в световната ранглиста. След като през миналата седмица най-добрата българска тенисистка направи дебют в Топ 100 под №99, днес тя се придвижи с още три места напред и вече е 96-а с актив от 654 точки.

Втората ни ракета Изабела Шиникова падна с една позиция до №224 с 298 точки.

Рекордно класиране в своята кариера записа 22-годишната Гергана Топалова. Пловдивчанката, която направи серия от девет поредни победи на сингъл през последните две седмици, скочи с цели 114 места в класацията на WTA и вече е 397-а с актив от 135 точки. Припомняме, че преди седмица Топалова спечели първата си титла от турнир на ITF за жени с награден фонд 25 000 долара, след като триумфира в Агадир (Мароко), а вчера игра финал в Пярну (Естония), който загуби с 5:7, 2:6 от Вероника Фалковска от Полша. Към това Гергана прибави и второ място в турнира на двойки.

Джулия Терзийска запазва класирането си от предподната седмица – 459-а позиция със 106 точки. Още седем българи са сред първите 1000.

На върха остава Ига Швьонтек от Полша с 8501 точки, следвана от Анет Контавейт (Естония) с 4476 и Мария Сакари (Гърция) с 4190 точки, която се върна на третата позиция измествания испанката Паула Бадоса (3920). Пета е тунизийката Онс Жабьор с 3920 точки, а Симона Халеп (Румъния), която спечели титлата на турнира от сериите WTA1000 в Торонто се изкачи от девета на шеста позиция с актив от 3255 точки. С по едно място отстъпиха седмата Арина Сабаленка, осмата Джесика Пегула, деветата Гарбине Мугуруса и десетата Дария Касаткина.