Гордей се България, нашите грации пренаписаха историята на Световното първенство в Португалия

7 Dni Sport13.06.2022
Български национален отбор по спортна аеробика,

Две световни титли спечели националният отбор по спортна аеробика за юноши и девойки на Световното първенство в Гимараеш, Португалия.

Християна Златанова и Александър Мишинков продължиха “златната” традиция в категория “Смесени двойки” и спечелиха безапелационно титлата във възрастова група 15-17 години. Състезателите ни направиха дебют в тази възраст, след като до миналата година играха при 12-14 годишните. В индивидуалната надпревара при юношите 15-17 Александър Мишинков спечели бронзов медал /19.100/, а само една десета го раздели от златния, който бе за португалеца Тиаго Пинхейро /19.200/.

Със златно отличие се окичиха и момичетата в категория “Групи” 12-14 годишни. Неда Запрянова, Мария Вълчева, Стефани Лечева, Теодора Рибарова и Марина Тандова изиграха блестящо своето съчетание и оставиха след себе си представителките на Унгария и Гърция. При тройките във възраст 12-14 Неда Запрянова, Мария Вълчева и Стефани Лечева добавиха сребърен медал към златото си от категория “Групи”.

Другата ни тройка в състав Марина Тандова, Теодора Рибарова и Виктория Крушарска също се представиха достойно и завършиха на 8-о място във финала. При юноши индивидуално 12-14 години, Атанас Благоев завоюва бронзов медал след много стабилна игра. Заедно със своята партньорка Мария Вълчева, останаха на 4-то място при “Смесените двойки” само на една десета от бронзовия медал. Неда Запрянова се класира на шесто място при индивидуалистките във възраст 12-14 години. На седмо място в категория “Групи” 15-17 години завършиха Християна Златанова, Радина Лулчева, Никол Черпокова, Ивайла Стамова и Моника Джамбова.

Така България приключи 10-то Световно първенство по спортна аеробика с 5 отличия, което е и най-доброто представяне на юношите и девойките в шампионат на планетата. Поздравления за всички състезатели, за треньорите Димитрина Къндева, Биляна Тютюкова и Мартина Маринова съдията Калоян Калоянов, които работиха неуморно и всеотдайно за постигането на тези големи успехи. Този уикенд /16-18 юни/предстои и Световното първенство за мъже и жени, което също ще се проведе в Гимараеш. А българската тройка Дарина Пашова, Антонио Папазов и Тихомир Баротев, ще защитава световната си титла от Баку.