Отлични Калейн и Воложанина след първия ден на Светвното, в челото са

7 Dni Sport27.10.2021
Художествена гимнастика - Боряна Калейн

Боряна Калейн заема четвърто място във временното класиране за многобоя, а Татяна Воложанина е пета след края на втория поток на квалификациите на обръч и топка на Световното първенство по художествена гимнастика в Китакюшу (Япония).

Калейн има сбор от 51.750 точки. Тя получи оценка на обръч 25.200 точки (17.100 за трудност и 8.100 за изпълнение), а на топка има 26.550 точки (18.300, 8.300 и 0.05 наказание).

Воложанина е с 49.000 точки след първите две изпълнение. Българката беше оценена с 23.550 точки на обръч (16.100 трудност и 7.450 изпълнение), а на топка 25.450 (17.600 трудност, 7.950 изпълнение и 0.10 наказание).

На обръч и топка Калейн е с четвърта по сила оценка, а Воложанина е със седма оценка на обръч и пета на топка.

Лидерка до момента е двукратната световна шампионка Дина Аверина (Русия) с 56.725 точки, следвана от сестра си Арина Аверина с 55.700 точки и Алина Харнаско от Беларус с 54.475 точки.

До края на деня има още два потока, след което най-добрите осем ще играят на финалите на обръч и на топка. Според регламента първите осем на всеки уред (по две от държава) се класират за финалите на уредите. Финалът в многобоя ще бъде в петък (29 октомври). В многобоя могат да участват състезателки, които са изиграли 3 или 4 съчетания в многобоя, като за всяка се вземат трите и най-високи оценки, а най-ниската отпада.

Първите 18 от квалификациите се класират за индивидуалния многобой, където всичко започва от нула. Във финала за многобоя се оформят два потока – поток Б от 10-о до 18-о място и поток А от 1-о до 9-о място. Всичките 18 гимнастички играя по 4 съчетания.