Безобразен ЦСКА се класира напред в Лига Европа след пълен обрат срещу дебютанта Сиренс

7 Dni Sport27.08.2020
ЦСКА - Сиренс, Тиаго Родригес

Неубедителен ЦСКА успя да продължи в квалификациите в Лига Европа след пълен обрат срещу малтийския абсолютен дебютант Сиренс.

Гостите поведоха с 0:1 след гол на Максуел Да Силва, а две попадения – едно на Ахмед Ахмедов и едно на Али Соу донесаха победата за родния тим.

Напук на очакванията първата добра ситуация бе на сметката на малтийския тим. Максуел Да Силва овладя топката пред границата на наказателното поле на „червените“ и напредна. Той влезе в наказателното поле и отправи мощен удар към вратата на домакините, но Густаво Бусато отби в корнер. След него не последва нищо интересно за Сайрийнс.

В четвъртата минута ЦСКА получи право да изпълни свободен удар. Тиаго Родригес опита хитро по земя да обстрелва малтийската врата, но стената на гостите отклони в ъглов удар. Неразчетените действия в отбраната на домакините продължиха и в осмата минута. Сайрийнс изпълни корнер, а Брадли Мазику спря Уелингтон да Силва да отправи удар от метър в опразнената „червена врата“. Топката се вдигна високо и „кацна“ на напречната греда на Бусато, който пък си удари тежко главата в страничния стълб в опитите си да я отклони.

Полека-лека ЦСКА завзе инициативата, а в 22-ата Стефано Белтраме опит ножичен удар след сваляне с глава от капитана Вальо Антов. Ударът на юношата на Ювентус обаче беше неточен – аут. Миг по-късно нападателят Али Соу получи подаване в наказателното поле на Сайрийнс. Гамбиецът се освободи добре от опеката на защитата и последва много мощен удар от десетина метра. Вратарят на малтийците Давид Касар обаче блокира удара на стрелеца на „червените“ и играта продължи. Малко по-късно Рафаел Енрике направи страхотен индивидуален пробив отляво. Той влезе към средата и малко преди границата на наказателното поле на съперника отправи мощен удар с десния крак, който обаче отново не намери очертанията на вратата на Касар – аут.

След половин час игра ЦСКА създаде поредно нападение. Али Соу успя да овладее висока топка в половината на Сайрийнс и подаде вляво за Греъм Кери. Ирландецът центрира остро с левия крак за Белтраме. Той, от своя страна, засече топката с левия си крак, но отново ударът беше неточен.

До края на почивката на „Армията“ не видяхме кой знае какви шансове пред двата отбора. По-притеснителен бе фактът, че българският отбор изпитваше сериозни трудности да „пробие“ блока в защита, изграден от Сайрийнс, който играеше много добре организирано във фаза защита. Едва в първата минута от трите добавени за първата част Тиаго опита да изненада Касар след фаул, но отново стената на „сините“ от Малта блокира опита. При корнер Кери реши да центрира на „първа“ греда, а там бе Амос Юга. Халфът засече с пета към вратата на Касар, но вратарят улови, тъй като ударът беше прекалено лек.

Втората част стартира кошмарно за ЦСКА. Юрген Матей фаулира нападател на малтийския клуб в наказателното поле и полският рефер логично посочи бялата точка. Грешката дойде първо от Валентин Антов, а Матей трябваше да покрива голяма оголена зона. Нидерландецът игра с топката, но реферът посочи бялата точка. Максуел да Силва застана зад топката, но блестяща намеса на Бусато отърва „червените” от кошмарен гол от малтийския клуб.

В 59-ата минута дойде пропуск на Соу. Гамбиецът надигра Рафаел в наказателното поле и се озова на отлична стрелкова позиция. Ударът му обаче мина над вратата. Десет по-късно гостите поведоха в резултата. Сайрийнс създаде контраатака, а Максуел да Силва стреля. Получи се рикошет и топката закономерно влезе във вратата на българския отбор.

В 75-ата минута две от резервите на „червените“ направиха атака, която спомогна за гол на домакините. Юнус Санкаре центрира отляво ефектно към свободния Ахмедов. Нападателят отправи удар с левия крак, който направи безпомощен Касар – 1:1.

Четири минути преди края на редовното време Тиаго Родригес пробва мощен удар от средна дистанция, но топката премина встрани. Минута преди края на мача пък Енрике Рафаел влетя в наказателното поле на гостите на спринт и опита центриране. Топката рикошира в бранител на Сайрийнс, но вратарят внимаваше в ситуацията и улови.

В 90-ата минута домакинът стигна до втори гол. Али Соу бе видян в наказателното поле на гостите и овладя качествено. Нападателят „загърби“ двама бранители на Сайрийнс и опита да подаде, но се получи удар след рикошет в тялото на вратаря на гостите и топката влетя във вратата – 2:1 за ЦСКА.

Сега ЦСКА ще чака жребия и своя съперник за втория квалификационен кръг на Лига Европа.

ЦСКА – САЙРИЙНС 1:1

0:1 Максуел да Силва (69)

1:1 Ахмед Ахмедов (75)

Стадион: „Българска армия”, София

Съдия: Кжищоф Якубик, Полша

ЦСКА (4-2-3-1):  1. Густаво Бусато (в), 18. Брадли Мазику, 28 Пламен Гълъбов, 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 20. Тиаго Родригес, 21. Амос Юга (72′ – Ахмед Ахмедов), 10. Стефано Белтраме, 7. Енрике Рафаел, 8. Греъм Кери (57′ – Георги Йомов), 22. Али Соу

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 13. Юнус Санкаре, 23. Ахмед Ахмедов30. Георги Йомов, 9. Томи Юрич, 27. Мартин Смоленски, 17. Тонислав Йорданов

Резерви: Димитър Евтимов,  Томи Юрич, Юнус Санкаре, Тонислав Йорданов, Ахмед Ахмедов, Мартин Смоленски, Георги Йомов

Треньор: Стамен Белчев

Сайрийнс (4-2-3-1): Давид Касар, Еспиндола, Борг, Дос Аньос, Ромеу – Скиклуна, Агиус – Бустос, Мая Да Силва, Де Оливейра (78′ Майкъл Мифсуд) – Уилфрид Домаро

Резерви: Мигел Монтфорт, Люк Грех, Джонатан Пиърсън, Райън Грех, Мифсуд, Джейкъб Уолкър, Лукас Менезес