Чико заши Рисовете! Славия изпусна разгром и сигурно продължаване още в Хелзинки

1

Славия записа победа в първия си мач в Лига Европа. „Белите“ се наложиха с 1:0 като гост на финландския Илвес (Тампере), а мача се игра на изкуствения терен на стадион „Телиа 5G Арена“ в Хелзинки. Победното попадение за тима на Златомир Загорчич реализира Момчил Цветанов 10 минути преди края на срещата.

заложи изцяло на българска единадесеторка, като промяната в сравнение с мача за Суперкупата срещу Лудогорец бе само една – на вратата вместо младия Антонис Стергиакис застана ветеранът Георги Петков. В защита действаха Димитър Велковски, Андреа Христов, Милен Гамаков и Сашо Александров. Вътрешни халфове са Емил Мартинов и Янис Карабельов, по крилата – Галин Иванов и Момчил Цветанов, а в предни позиции Славчо Шоколаров подпомагаше централния нападател Милчо Ангелов.
Илвес Тампере – Славия+38

Първата опасност в мача дойде още във втората минута. Милчо Ангелов бе спънат малко преди наказателното поле. При изпълнението на прекия свободен удар Галин Иванов стреля точно, но вратарят на Илвес спаси.

В 12-ата минута Илвес бе близо до откриване на резултата. Мариус Нубиси бе изведен зад защитата на Славия, но Петков излезе и успя да избие в ъглов удар. Само 120 секунди по-късно българите удариха греда. При една контраатака Карабельов стреля по земя, но топката се удари в десния стълб на вратаря Мика Хиландер.

В 26-ата минута гол за „белите“ бе отменен заради засада. След едно изпълнение на фал последва центриране на Иванов към Гамаков, който прати топката във вратата след удар с глава, но страничният съдия вдигна флага си.

В края на полувремето домакините се активизираха и погледнаха по-смело към вратата на Петков. Най-чистата ситуация дойде пет минути преди почивката, когато Ееро Таминен бе оставен зад защитата и стреля с глава от малкото наказателно, но българският страж спаси. След това и страничният съдия вдигна флага за засада.

В началото на второто полувреме Илвес опита да организира няколко опасни атаки пред Петков, като най-сериозното положение дойде след грешка на Гамаков в средата на терена, но при последвалото разбъркване Александров изчисти далеч от вратата.

В средата на полувремето домакините имаха серия от корнери, които можеха да донесат проблеми за българската врата, но Петков бе много сигурен в своето поле. В най-опасната ситуация в тези моменти стражът изби с крак една върната с глава топка от аутлинията.

В 80-та минута „белите“ организираха добра атака през центъра и Галин Иванов пусна в наказателното поле за Момчил Цветанов, който овладя хладнокръвно и пусна покрай вратаря Хиландер за 1:0 в полза на родния състав.

Илвес – Славия 0:1 (М. Цветанов 80′)

ИЛВЕС: 1. Хиландер, 4. Аспегрен, 5. Танска, 8. Ярвинен, 10. Милимаки, 14. Сира, 16. Миетунен, 19. Рананкари, 20. Таминен, 25. Тиау, 45. Ноубиси

СЛАВИЯ:Георги Петков – Сашо Александров, Димитър Велковски, Андреа Христов, Милен Гамаков – Емил Мартинов – Янис Карабельов, Галин Иванов, Славчо Шоколоров (65- Йомов) – Момчил Цветанов, Милчо Ангелов.

Снимка: Sportal.bg