Удивително! Докато Григор крета, българин стана световен шампион по тенис! И Виктор играе за…

7 Dni Sport12.08.2018
13

Българинът Виктор Лилов стана световен отборен шампион с екипа на САЩ за юноши. Тимът на американците победи на финала Чехия с 2:1, а при девойките трофея отиде в Русия. Лилов спечели решителния двубой с 6:3,6:4 над Хине Бартън и донесе първата световна купа за САЩ в тази възрастова група от 6 години насам.

Отборът на САЩ бе съставен от момчета от имигрантски семейства. Бруно Кузухара, който отстъпи с 0:6, 0:6 от Олдрих Вейшич, се ражда в Бразилия, а като много малък родителите му емигрират в Щатите. Високият Уен, чиято майка е от китайския Тайпе, пък вече е известен сред връстниците си с бомбените си сервиси. Звездата на тима обаче е Лилов, който, както пишат местните медии “все още проклина грешките си на корта на родния си език – българския”.

Лилов стана шампион на САЩ и в личния шампионат на твърди кортове преди две години в Арканзас, или т.нар. Orange Bowl. Тогава на финала живеещото в Северна Каролина момче победи с 6:4, 6:1 Брейдън Шик. Наблюдателите отбелязваха способността на Лилов да анализира ситуациите на корта и да прави своевременни промени в играта си.

Преди да отиде със семейството си в Америка преди 4 години, Виктор е тренирал тенис в клуб “Локомотив 98” в Пловдив при Милко Милев.

През февруари тази година талантливият българин подписа договор с агенцията Top Five, която представлява тенисисти като Елина Свитолина, Дария Касаткина и Даниил Медведев.

Малко преди това Виктор взе титлата на престижния турнир Les Petit As във Франция, неофициалното световно първенство за тенисисти до 14-годишна възраст.

Виктор е вторият подобен случай след Коко Гауф (на 13 години), който подписва с Team 8, в който дадена мениджърска агенция насочва интереса си към спортисти в толкова ранна възраст.

По-големият брат на Виктор Лилов – Донован, спечели през 2013-а бронзов медал от държавното първенство в България в зала до 12 години, като в малкия финал надигра Йордан Йовчев-младши.