Българи със силно представяне на плувен турнир в САЩ

Любомир Епитропов,

Любомир Епитропов стана трети на плувния турнир от силната верига TYR Pro Swim Series, състоял се в американския град Уестмонт, щата Илинойс. Калоян Левтеров, Дениел Нанков и Тонислав Събев също направиха добри изяви. За част от българската студентска група в САЩ това беше първата сериозна проверка на 50-метров басейн тази година и опит за покриване на нормативи за олимпийските игри в Париж 2024 и световното първенство във Фукуока през лятото.

Общо четири финал „А“ записаха нашите във „FMC Aquatic Center“.

На 200 м бруст Епитропов стъпи на подиума с трето време – 2:10,89 мин. Състезателят на Николай Вакареев и Вихрен (Сандански остана на 9 стотни от среброто и на 37 стотни от златото, спечелено от Леон Маршон (2:10,52). В подборните серии търновецът беше втори с 2:13,90 мин. Олимпийският норматив „А“ е 2:09,68 мин. Стандарт „Б“ е 2:10,33 мин. На 100 м бруст Епитропов стана четвърти с 1:00,92 мин.) Влезе с шесто време за финала 1:01,19 мин. На 50 м бруст не стартира.

Калоян Левтеров също записа финал „А“, ставайки пети на 200 м гръб с 2:00,23 мин. В пресявките за разпределението на медалите софиянецът даде девето време – 2:01,91 мин. В другите си две дисциплини записа трети места във финал „Б“. На 50 м гръб плува за 25,79 сек. и бе близо до националния си рекорд от 25,70. В подборните серии възпитаникът на Жорж Станкович даде 12-о време – 25,95.

На 100 м гръб Левтеров също стана трети във финал „Б“ с 55,93 сек. В пресявките бе 11-и с 55,89.

Съотборникът му в Спринт-София Тонислав Събев записа четвъртия български финал „А“ на турнира в Уестмонт. Направи го на 50 м бруст, завършвайки пети с 27,78 сек. Търновецът бе със стотна по-бърз и даде шесто време подборните 27,77 мин. Националният му рекорд е 27,58 сек.

На 100 бруст Събев е четвърти във финал „Б“ с 1:01,76 мин. В сериите бе 16-и с 1:02,63.

Дениел Нанков стана втори във финал „Б“ на най-престижната плувна дисциплина – 100 м св. стил, финиширайки за 49,39 сек .

Състезателят на ПСК Черно море (Варна) и Никола Петров е общо десети в класирането. Даде десето време и в подборните с още едно слизане под 50 секунди – 49,47.

По този показател той е българинът с най-много слизания под тази граница – общо четири на голям басейн.

На 50 м св. стил е шести във финал „С“ с време 23,01 сек. В подборните серии 18-и в сериите 22,86. Шампион стана Райън Хелд с 22,43.

На 200 м св. стил Нанков е на 21-о място с 1:51,52 мин. На 26-и 50 м бътерфлай е 26-и с 25.15 мин. На 100 м делфин беше заявен, но не стартира.

Автор: СуимБГ