Днес е денят на истината за българската лека атлетика! Мирела и Габи ще се борят за медали на Европейското

лека атлетика - Мирела Демирева

Денят на истината за българската лека атлетика на европейското първенство в Берлин (Германия) настъпи.

Днешният петък ще бъде денят с най-солидно българско присъствие в програмата на първенството, като две от представителките ни – Мирела Демирева (висок скок) и Габриела Петрова (троен скок) ще се борят за медалите, а Ивет Лалова стартира директно на полуфинала на 200 м.

Още сутринта Инна Ефтимова ще бъде първият представител на страната ни, който ще стъпи на олимпийския стадион. След нейното достигане до полуфиналите на 100 метра сега предизвикателството е на двойно по-дългата дистанция – 200 m. Според правилата на състезанието първите 3 от всяка от трите серии плюс още 3 времена от всички останали ще се класират за полуфиналите.

Именно от тази фаза – полуфиналите на 200 метра – ще се включи Ивет Лалова-Колио. Най-добрата ни спринтьорка е 7-ма в сезонната ранглиста на Европа в бягането на половин обиколка, а според регламента на първенството първите 12 за годината ще започнат директно от втория кръг в Берлин. Полуфиналите на 200 метра са във вечерната сесия – 20:48 ч.

Отново сутринта ще стартира и последният ни участник при мъжете. Това е опитният Момчил Караилиев, който на 36 години ще се впусне в 3-тия си европейски шампионат. В предишните два Караилиев задължително бе сред финалистите, като остана 4-ти в Амстердам през 2016 г. и 5-ти в Хелзинки през 2012 г.

Освен Ивет, вечерта на „Олимпиащадион” ще ни държи под напрежение заради двата български финала. В скока на височина вниманието ще прикове Мирела Демирева. Спорът за отличията, в който ще видим олимпийския вицешампион на България от Рио ще стартира в 20:22 ч.

От 21:07 ч. любителите на леката атлетика ще могат да се радват и на скоковете на Габриела Петрова. Тя ще се бори за първи медал в тройния скок от европейско първенство на открито, след като през 2015 г. стигна до среброто на континента, но в зала.

В следващата дневна програма са посочени квалификационните регламенти за дисциплините с българско участие.

(В бяганията: Q – брой атлети, които ще се класират по място или q – брой атлети, които ще се класират по време)

(В техническите дисциплини: Q – квалификационният норматив, осигуряващ директно класиране за финала)

ПРОГРАМАТА в Берлин за 10 август (петък):

Сутрешна сесия

11:00 Ж Чук Квалификация / Група A

11:30 M Овчарски скок Квалификация / Групи A и B

11:50 Ж Скок на дължина Седмобой / Групи A и B

12:25 Ж 200 m Серии / 1-ви Кръг – Българско участие: Инна ЕФТИМОВА (3Q + 3q)

12:30 Ж Чук Квалификация / Група B

13:00 Ж 1500 m Полуфинал / 1-ви Кръг

13:25 Ж 3000 M пр.б. Полуфинал / 1-ви Кръг

13:40 M Троен скок Квалификация / Групи A и B – Българско участие: Момчил КАРАИЛИЕВ (Q = 16.75 m)

20:32 M 800 m Полуфинал / 2-ри Кръг

20:48 Ж 200 m Полуфинал / 2-ри Кръг – Българско участие: Ивет ЛАЛОВА КОЛИО и Инна ЕФТИМОВА, ако се е класирала (2Q + 2q)

21:07 Ж Троен скок Финал – Българско участие: Габриела ПЕТРОВА

21:20 Ж 800 m Седмобой

21:25 Ж Копие Финал

21:50 Ж 400 m пр.б.  Финал

22:05 M 400 m Финал

22:20 Ж 800 m Финал

22:35 M 110 m пр.б. Финал

22:50 M 1500 m Финал