Нефтохимик удари шампиона и се изкачи на второ място в елита

Нефтохимик-Хебър

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) записаха 11-а победа в efbet Супер Волей, след като се наложиха над шампиона Хебър (Пазарджик) с 3:1 (25:17, 12:25, 25:21, 25:22) в мач от 15-и кръг на първенството, изигран в зала „Младост“.

Бургазлии се изкачиха на втората позиция с 34 точки (11 победи, 4 загуби), измествайки Левски София – със същия баланс и геймово съотношение, но с точка повече. Пазарджиклии остават четвърти с 31 точки (10 победи, 5 загуби).

Така вицешампионите взеха реванш за загубите си от „тигрите“ през миналия полусезон – от турнира за Купата, както и за Суперкупата и поражението от четвърти кръг – с по 1:3 и 0:3 гейма.

От своя страна родният първенец претърпя трета поредна загуба – след тези от Левски София и Дея спорт (Бургас).

Старши треньорът на вицешампионите използва широк състав в двубоя и даде шанс на повечето си състезатели. Бургазлии продължават успешната си серия от десет поредни победи в елита, демонстрирайки воля и дух в ключови моменти.

Селекционерът на съперника пък направи една промяна в стартовия състав – вместо опитния Тодор Алексиев, на терена бе Пламен Шекерджиев.

Нефтохимик направи силен старт в двубоя, като имаше водеща роля и не допусна да бъде преодолян. Колебания се забелязаха във втората част, преминала изцяло под хегемонията на противника. Впоследствие обаче вицешампионите продължиха мотивирано, с немалка доза риск, което в крайна сметка им донесе крайния успех.

Домакините поведоха отначало (3:1 и 4:2), като доминираха през по-голямата част от времето. На моменти гостите се доближаваха, но не успяха да преодолеят противника. Разликата нарастваше и до края остана стабилна. Така момчетата на Атанас Петров излязоха напред в резултата.

„Тигрите“ взеха преднина във втория гейм (5:2), но тя бе стопена на едва точка (6:5). Постепенно обаче шампионите отново се откъснаха, като бяха пълен хегемон. Резултатът бе изравнен след 25:12.

Идентично тръгна и третата част – 5:1 и 6:3, но домакините се мобилизираха и успяха да наваксат изоставането. Играта продължи точка за точка, бургазлии съумяха да оформят преднина (11:9). Хебърци ги догониха за 12:12, но състезателите на Атанас Петров останаха мобилизирани. Въпреки опитите на пазарджиклии да се върнат в игра със серия в самия край (от 24:18 до 24:21), това не се случи.

Решителната четвърта част тръгна под диктовката на домакините, които диктуваха положението до 13:11. Гостите изравниха, след което играта продължи точка за точка. Напрежението от двете страни на мрежата ставаше все по-голямо, шампионите успяха да вземат лек превес, но бе стопен от бургазлии. Интригата се запази, но Нефтохимик се откъсна и завоюва успеха.

За MVP на двубоя бе отличен Иван Станев.

Най-резултатен бе Аксел Трухчев с 19 точки (2 блокади), Георги Петров добави 14 точки (2 блокади). 9 точки реализира Матей Михайлович (2 аса). За съперника Джулио Саби приключи с 15 точки (5 блокади), 14 точки реализира Якопо Масари (5 аса). Пламен Шекерджиев добави 11 точки (1 ас, 1 блокада).