Полша стана шампион на Европейското в София, вижте кои други два тима си тръгнаха щастливи от България и защо

баскетбол - Полша Европейски шампион в София

Полша е новият шампион на Европейското първенство в Дивизия B. На финала на шампионата в София тимът се наложи над Словения със 71:60. Един от съдиите в мача бе Николай Цинцарски, а комисар – Камен Тошев, пише Bgbasket.com.

Двата тима вече си осигуриха промоция в елита догодина, а към тях днес се присъедини и бронзовият медалист Латвия.

Двубоят започна много равностойно, като закономерно след десет минути игра резултатът бе 19:19. Нито един от двата тима не успя да се откъсне напред и през втория период, a на почивката поляците имаха минимален аванс от една точка.

След паузата Полша постепенно взе инициативата и преди решителната четвърт увеличи преднината си на 8 точки. Тимът стартира ударно заключителните десет минути и много бързо дръпна с двуцифрена разлика за първи път в мача. Въпреки опитите на Словения за обрат, Полша удържа аванса си и спечели титлата.

Лукаш Коленда бе най-резултатен за победителите с 19 точки. За Словения Аляж Братец бе над всички с 20.

Латвия победи Русия със 76:62 в мача за третото място на Европейското първенство за младежи U20 и стана последният отбор, спечелил промоция в Дивизия А от шампионата в София.

По-рано място в елита си осигуриха Полша и Словения, и така трите тима ще играят в Дивизия А през 2019-а.

Руснаците започнаха малко по-добре срещата за третото място, но успяха да спечелят само първата четвърт, след което Латвия обърна развоя на нещата с много агресия и отново отлична стрелба. Силите на Сборная приключиха през второто полувреме, когато Латвия контролираше всичко, за да вземе решаващия двубой.

Артурс Страутинш завърши с 24 точки и 10 борби за победата на Латвия.